Κυριακή 8 Μαρτίου 2015

Ο παλιός είναι αλλιώς!

Η κλάση και η εμπειρία του Νέλσον Εβόρα τον βοήθησε να κατακτήσει το χρυσό μετάλλιο στον τελικό του τριπλούν στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα κλειστού στίβου της Πράγας.

Ο παλιός είναι αλλιώς
Ο Νέλσον Εβόρα ήταν ο νικητής στον τελικό του τριπλούν στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα κλειστού στίβου της Πράγας. Ο Πορτογάλος σταρ, «χρυσός» Ολυμπιονίκης του Πεκίνου στο αγώνισμα, πήρε το χρυσό μετάλλιο με άλμα στα 17.21 στην έκτη και τελευταία του προσπάθεια, έχοντας στο «τσεπάκι» την πρωτιά από το 17.15 στην πέμπτη του προσπάθεια και τώρα στα γεράματα απέδειξε πως η πείρα και η κλάση δεν ξεπερνιούνται ποτέ, σημειώνοντας και την κορυφαία φετινή του επίδοση.

Έτσι, με τις δύο αυτές προσπάθειες ξεπέρασε το 17.04 του Ισπανού Πάμπλο Τορίγιος, που αποτελεί και εθνικό ρεκόρ. Τρίτος ήταν ο Ρουμάνος, πρωταθλητής Ευρώπης του 2006, Μαριάν Οπρέα με 16.91, που αποτελεί την καλύτερη φετινή του επίδοση. *Πηγή: sport-fm.gr*