Κυριακή 8 Μαρτίου 2015

Στο κατόπι της Μαρσέιγ η Μονακό!!

Η Μονακό του Ζαρντίμ επικράτησε 3-1 σε βάρος της Εβιάν εκτός έδρας και πλησίασε στους 6 και με αγώνα λιγότερο την 3η θέση, όπου βρίσκεται η Μαρσέιγ. Σπουδαίο διπλό για Μπορντό 2-1 την Καέν.

Στο κατόπι της Μαρσέιγ η Μονακό
Σε ένα ακόμα παιχνίδι, η ομάδα του Λεονάρντο Ζαρντίμ επιβεβαίωσε την εξαιρετική φόρμα της, επικρατώντας με το αγαπημένο σκορ, τον τελευταίο καιρό, 1-3 την Εβιάν. Ο Μαρσιάλ και ο Μπερμπάτοφ, στην ουσία τελείωσαν το ματς στο πρώτο μέρος, για να έρθει ένα ακόμα γκολ από τον Αλμαμί Τουρέ στο 60' Ο Σούγκου μείωσε για την Εβιάν στο 78ο λεπτό.

Σπουδαία εκτός έδρας νίκη σημείωσε και η Μπορντό που προηγήθηκε με τον Ρολάν στο 68ο λεπτό, ισοφαρίστηκε στο 73ο από τον Πριβάτ, αλλά πήρε το τρίποντο κόντρα στην Καέν, με το εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Ρολάν στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων. Με αυτή τη νίκη ανέβηκαν στην 5η θέση με 45 πόντους, δύο πιο πίσω από την Μονακό.

Σημαντικές νίκες στην προσπάθεια τους ν' απομακρυνθούν από την επικίνδυνη ζώνη, πήραν Μπαστιά και Ρεμς. Οι Κορσικανοί βρέθηκαν πίσω στο σκορ από το γκολ του Εντουάρντο, όμως αντέδρασαν σχεδόν άμεσα με τον Ζιλέ στο 26ο και ο Σίο στο 68ο χάρισε τη νίκη, απέναντι σε μια Νις που τελείωσε με εννέα παίκτες, αφού αποβλήθηκαν οι Πιέλ και Ντιαβαρά.Από την άλλη η Ρεμς δεν είχε πρόβλημα απέναντι στη Ναντ, αφού στο 16ο λεπτό ήταν ήδη 2-0 μπροστά με τα τέρματα του Μπουριγιόν και του Μαντί. Ο Ν' Γκογκ έκανε το 3-0 λίγο πριν τη μία ώρα αγώνα, για να μειώσει ο Μπανγκουρά στο 77ο.