Κυριακή 8 Μαρτίου 2015

Ήμαρτον ρε Μίλαν!!

Ούτε τα… βασικά δεν μπορεί να κάνει η Μίλαν. Οι «ροσονέρι» κρατούσαν στα χέρια τους τη νίκη με την Βερόνα, όμως ο Νίκο Λόπες στο 90+5’ πάγωσε το «Σαν Σίρο», κάνοντας το 2-2 στην εκπνοή.

Ήμαρτον ρε Μίλαν!
Δεν μπορεί με τίποτα η Μίλαν. Παρότι φαινόταν πως θα έπαιρναν ένα σημαντικό τρίποντο στην προσπάθειά τους για ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο, οι παίκτες του Ιντζάγκι παρέδωσαν πνεύμα στα τελευταία λεπτά και η Βερόνα δεν τους συγχώρεσε κάνοντας το 2-2 στις καθυστερήσεις.

Καλύτερη η εικόνα των φιλοξενούμενων στο ξεκίνημα της αναμέτρησης. Η Μίλαν έδειξε «μπλοκαρισμένη» επιθετικά, ενώ οι αντίπαλοι μεσοεπιθετικοί προσπαθούσαν από τα πλάγια να δημιουργήσουν ρήγματα. Το λάθος στην άμυνα της ομάδας του Ιντζάγκι έγινε και ο Τόνι άνοιξε το σκορ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 17’. Οι «ροσονέρι» ξεπέρασαν εύκολα το σοκ και αντέδρασαν σωστά. Κάπου εκεί ανέλαβε δράση ο Φιλίπ Μεξές. Ο Γάλλος αμυντικός κέρδισε πέναλτι στο 40’, το οποίο μετέτρεψε σε γκολ ο Μενέζ.

Την ομάδα στις πλάτες του συνέχισε να κρατάει ο Μεξές και στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου. Έπειτα από φάση διαρκείας στα καρέ του Μπενούσι (47’), ο έμπειρος στόπερ απέφυγε με ωραία ενέργεια τον Μόρα και με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με την βοήθεια της τύχης, αφού κόντραρε στα πόδια των Ταχτσίδη και Πισάνο. Οι Βερονέζοι παρότι πιέστηκαν άντεξαν και στο τελευταίο 20λεπτο βγήκαν μπροστά. Ο Ταχτσίδης παραλίγο να κάνει την ζημιά στο 72’, αλλά το σουτ-κεραυνός του Έλληνα μέσου τράνταξε το οριζόντιο του Ντιέγκο Λόπεθ. Σταδιακά οι φιλοξενούμενοι ξέμειναν από δυνάμεις, όμως δεν το έβαλαν κάτω. Ο Νίκο Λόπες έγινε αποδέκτης μιας «σκοτωμένης» μπαλιάς στο φινάλε, πλάσαρε εύστοχα και πάγωσε το «Σαν Σίρο», 2-2.