Κυριακή 8 Μαρτίου 2015

Στο τέλος ο «Αίαντας»

Με γκολ στο 83’, ο Άγιαξ κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της Εξέλσιορ και πήρε τη νίκη με 1-0 για την 26η αγωνιστική του Ολλανδικού πρωταθλήματος. Άνετα η Φέγενορντ που επικράτησε 3-0 της Μπρέντα.

Χάρη σε γκολ στα τελευταία λεπτά ο Άγιαξ κατάφερε να πάρει δύσκολη εντός έδρας νίκη με 1-0 κόντρα στην Εξέλσιορ, στο πλαίσιο της 26ης αγωνιστικής του Ολλανδικού πρωταθλήματος. Με 3-0 «διέλυσε» η Φέγενορντ την Μπρέντα. Νίκη και για την Γκρόνινγκεν, που επικράτησε 2-0 της Ντόρντρεχτ.

Δύσκολα έβαλε η Εξέλσιορ στον Άγιαξ μέσα στο Άμστερνταμ. Ο «Αίαντας» ήταν πιο κινητικός σε όλη τη διάρκεια του ματς, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι κρατούσαν καλά το μηδέν στην άμυνα. Τη λύτρωση όμως για τους γηπεδούχους έφερε ο Ελ Γκαζί με κεφαλιά στο 83’, χαρίζοντας ουσιαστικά το «τρίποντο» στην ομάδα του.

Άνετο απόγευμα είχε η Φέγενορντ που υποδέχθηκε την Μπρέντα. Η ομάδα του Ρότερνταμ μπήκε δυνατά με τον Ίμερς να ανοίγει το σκορ μόλις στο 10’. Ο ρυθμός έπεσε λίγο στη συνέχεια, όμως στο δεύτερο ημίχρονο ανέλαβε δράση ο Τε Βρέντε και σκοράροντας στο 62’ και στο 75’, διαμόρφωσε το τελικό 3-0.

Στο κυνήγι της έβδομης θέσης και τον Ευρωπαϊκών play-off έμεινε η Γκρόνινγκεν, που υποδέχθηκε νωρίτερα την Ντόρντρεχτ. Οι γηπεδούχοι πέτυχαν ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο και επικράτησαν 2-0 χάρη στο γκολ του Ρουσνάκ στο 43’ και Τσέρι στο 91’.