Κυριακή 8 Μαρτίου 2015

Η Σαμπντόρια «ξύπνησε»

Μπορεί οι εμφανίσεις της να μην θυμίζουν την ομάδα του πρώτου γύρου, όμως το αποτέλεσμα επιτυγχάνεται. Η Σαμπντόρια «λύγισε» 2-0 την Κάλιαρι στην Γένοβα και ξαναμπήκε για τα καλά στο κόλπο της Ευρώπης

Οι αγωνιστικές περνούν, τα περιθώρια στενεύουν αλλά η Σαμπντόρια βρήκε πάνω στην ώρα τον τρόπο για να κυνηγήσει μέχρι τέλους το όνειρο ενός ευρωπαϊκού εισιτηρίου. Οι Γενοβέζοι πήραν την δεύτερη σερί τους νίκη, επικρατώντας 2-0 της Κάλιαρι και πλέον μπήκαν δυναμικά στη μάχη της 5άδας.

Μπορεί η ομάδα του Τζιανφράνκο Τζόλα να μπήκε με αμυντικές διαθέσεις στο «Λουίτζι Φεράρις», όμως οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πετύχουν τον στόχο τους με τον Ντε Σιλβέστρι στο 33ο λεπτό. Οι παίκτες του Μιχαΐλοβιτς έψαχναν και ένα δεύτερο τέρμα, ώστε να καθαρίσουν το ματς και παρότι αυτό άργησε ήρθε σε ένα καθοριστικό σημείο. Ο Σάμουελ Ετό έκανε στο 72ο λεπτό το 2-0, «κλείδωσε» τη νίκη για την Σαμπντόρια και παράλληλα έσβησε τις ελπίδες της Κάλιαρι για θετικό αποτέλεσμα. Οι φιλοξενούμενοι ολοκλήρωσαν το παιχνίδι με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Αφελάρ στο 82’ με δεύτερη κίτρινη κάρτα. *Πηγή: sport-fm.gr*