Σάββατο 7 Μαρτίου 2015

Φέρτε της την... σαλατιέρα!!

Την 25η φιέστα πρωταθλήματος στην ιστορία της μπορεί να σκέφτεται η Μπάγερν, που πέρασε από το Αννόβερο (3-1) και σε συνδυασμό με την ήττα της Βόλφσμπουργκ (1-0 από την Άουγκσμπουργκ) έφτασε στο +11.

Φέρτε της την... σαλατιέρα!
Ακόμη ένα βήμα προς την κατάκτηση του πρωταθλήματος έκανε η Μπάγερν, έχοντας σύμμαχο την… Άουγκσμπουργκ. Από την μία οι Βαυαροί έκαναν το καθήκον τους στο Αννόβερο (3-1), την στιγμή που η Βόλφσμπουργκ «λύγισε» στην «SGL ARENA» με σκορ 1-0.

Μπορεί οι γηπεδούχοι να έβαλαν δύσκολα στην ομάδα του Γκουαρντιόλα, ανοίγοντας το σκορ με τον Κιγιοτάκε στο 25ο λεπτό, όμως δεν μπόρεσαν να αντέξουν. Τρία λεπτά αργότερα (28’) ο Τσάμπι Αλόνσο ισοφάρισε για τους Βαυαρούς, που έφεραν σταδιακά το παιχνίδι στα μέτρα τους. Στο δεύτερο 45λεπτο ανέλαβε δράση ο Μίλερ. Ο Γερμανός διεθνής έδωσε προβάδισμα στην Μπάγερν με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 61’ και λίγο αργότερα (72’) «καθάρισε» το παιχνίδι.

Την ίδια ώρα η Βόλφσμπουργκ «λύγισε» στην έδρα της Άουγκσμπουργκ. Οι «λύκοι» είχαν μάλλον το μυαλό τους και στο πρώτο παιχνίδι με την Ίντερ που ακολουθεί, έδωσαν δικαιώματα, τα οποία οι γηπεδούχοι δεν άφησαν ανεκμετάλλευτα (1-0). Το τέρμα του Κορ στο 63ο λεπτό, ήταν αυτό που έκρινε το ματς βάζοντας παράλληλα «φρένο» στις τέσσερις σερί νίκες της ομάδας του Χέκινγκ.

Σε «τροχιά» Champions League ξαναμπήκε η Σάλκε, που ξεπέρασε την ήττα στο ντέρμπι της κοιλάδας του Ρουρ, επιστρέφοντας άνετα στα «τρίποντα» με την εντός έδρας νίκη με σκορ 3-1, επί της Χόφενχαϊμ.

Αντίθετα, η Ντόρτμουντ «κόλλησε» στο Αμβούργο 0-0 και είδε την προσπάθειά της για αντεπίθεση να σταματά. Παρά την ανωτερότητά τους στην «Imtech Arena», οι παίκτες του Κλοπ δεν μπόρεσαν να βρουν το πολυπόθητο γκολ απέναντι στην πολυπρόσωποι άμυνα των γηπεδούχων.

Επιστροφή στις νίκες για την Βέρντερ, που πέρασε με σκορ 1-0 από την έδρα της Φράιμπουργκ.