Σάββατο 7 Μαρτίου 2015

Πράματα και θαύματα από τον Βεζένκοφ!!

Μία ακόμα νίκη πήρε ο Άρης, καθώς σκόρπισε τον Κόροιβο Αμαλιάδας εντός έδρας με 80-59 για τη 19η αγωνιστική της Basket League, έχοντας ως πρωταγωνιστή τον Βεζένκοφ που σταμάτησε στους 25 πόντους.

Πράματα και θαύματα από τον Βεζένκοφ!
Με τον Σάσα Βεζένκοφ να είναι σε απίστευτη φόρμα και να αποδεικνύει σε κάθε αγώνα πως είναι έτοιμος για το μεγάλο άλμα στην καριέρα του ο Άρης επιβλήθηκε του Κοροίβου στο «Nick Galis Hall» με 80-59 για τη 19η αγωνιστική της Basket League. Ο Βούλγαρος άσος με εντυπωσιακή στατιστική, είχε 25 πόντους και οδήγησε εκ του ασφαλούς τους «κιτρινόμαυρους».

Ο Κόροιβος μπήκε δυνατά στο ματς και προηγήθηκε στο πρώτο δεκάλεπτο με 20-16. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι συνήλθαν και πήραν τα ηνία του αγώνα, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με ισχνό προβάδισμα (35-34). Η τρίτη περίοδος ανήκε ολοκληρωτικά στον Άρη, οι οποίοι με μπροστάρη τον Βεζένκοφ ουσιαστικά καθάρισαν το παιχνίδι αποκτώντας διαφορά 14 πόντων στο 30’. Οι «κιτρινόμαυροι» δεν έμειναν εκεί και διεύρυναν το προβάδισμά τους φτάνοντας στο +21 με τη λήξη του αγώνα (80-59).

Πρωταγωνιστής του αγώνα ήταν χωρίς αμφιβολία ο Βεζένκοφ με 25 πόντους έχοντας 2/3 δίποντα, 5/6 τρίποντα, 6/6 βολές, επτά ριμπάουντ και πέντε ασίστ να βάζει υποψηφιότητα για τον MVP της αγωνιστικής. Από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Μπάουερς με 17 πόντους.

Με την έβδομη νίκη του στους τελευταίους οκτώ αγώνες ο Άρης έφτασε τις 13 στο πρωτάθλημα και περιμένει ήττα του ΠΑΟΚ αύριο (8/3) με τον Παναθηναϊκό για να τον φτάσει την τρίτη θέση, ενώ ο Κόροιβος δεν έχει ακόμα θετικό αποτέλεσμα σε 10 εκτός έδρας απόπειρες, παρέμεινε στη 12η θέση με ρεκόρ 6-12.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο παρκέ του «Nick Galis Hall» και προηγήθηκαν με 7-2, όμως ο Κόροιβος απάντησε με ένα σερί 10-0 (7-12), καθώς ο Μπάουερς και ο Τέρνερ σημείωσαν από τέσσερις πόντους. Με τον Βεζένκοφ και τον Τόμας ο Άρης μείωσε τη διαφορά στην ελάχιστη τιμή της (13-14), αλλά οι παίκτες του Χάρη Μαρκόπουλου διατήρησαν το προβάδισμά τους μέχρι το τέλος της πρώτης περιόδου (16-20).

Ο Χαρίσης και ο Βεζένκοφ έβαλαν μπροστά στο σκορ τον Άρη (23-22) και στη συνέχεια οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκοράρισμα. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με +3 (31-28) χάρη στο λέι απ του Νέιμικ, όμως οι φιλοξενούμενοι είχαν σε εξαιρετική κατάσταση τον Μπάουερς που έφτασε στους 11 πόντους στο πρώτο ημίχρονο και με τους Ρούμπιο και Βασίλιεβιτς πήραν το προβάδισμα ξανά (33-34). Όμως ο Τόμας με λέι απ το ξαναέδωσε στους Θεσσαλονικείς με «βραχεία κεφαλή» (35-34) με τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Οι εντολές του Πρίφτη προς τους παίκτες του έπιασαν τόπο, καθώς στο δεύτερο ημίχρονο οι «κιτρινόμαυροι» εμφανίστηκαν με άλλο πρόσωπο. Ο Ριντ και ο Τόμας σημείωσαν τα πρώτα καλάθια στο τρίτο δεκάλεπτο και ο Βεζένκοφ συνέχισε «πυροβολώντας» δις από τη γραμμή των 6,75μ. φτάνοντας το σερί στο 10-0 (45-34). Ο Μάρσαλ έβαλε το πρώτο καλάθι του Κοροίβου, αλλά συνέχισαν οι γηπεδούχοι με ένα εκ νέου σερί 7-0 (52-37), καθώς δεν μπορούσαν να περιορίσει κανείς τον ασυγκράτητο Βεζένκοφ, ο οποίος μέχρι το 24’ είχε ήδη 21 πόντους. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν προσωρινά στους 10 (53-43) χάρη στις προσπάθειες του Ρούμπιο, όμως ο Άρης πήρε προβάδισμα 14 πόντων (59-45) στο 30’.

Η τέταρτη περίοδος είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, καθώς ο Κόροιβος δεν μπόρεσε να μειώσει νωρίς την απόστασή της από τον Άρη και να μπει ξανά στη διεκδίκηση του αγώνα. Το τρίποντο του Γιαννακίδη (59-48) ακολούθησαν οι βολές του Αντεγκμπόγιε και το καλάθι του Σίμτσακ (63-48), ο οποίος λίγο μετά με έμμεσο τρίποντο ανέβασε το δείκτη της διαφοράς στους 17 πόντους (70-53). Ο Μπάουερς μείωσε στο -15 (72-57), αλλά δεν χαλάρωσαν οι γηπεδούχοι παρά το προβάδισμά τους. Ο Βεζένκοφ έφτασε τους 25 πόντους με δύο βολές και ο Ριντ διαμόρφωσε το τελικό 80-59.

Τα δεκάλεπτα: 16-20, 35-34, 59-45, 80-59

Άρης (Πρίφτης): Πάσαλιτς 7, Δήμας 3, Ριντ 11, Τόμας 7, Πουλιανίτης 3, Χαρίσης 4, Καραθανάσης, Βεζένκοφ 25, Νέιμικ 6, Σίμτσακ 7, Αντεγκμπόγιε 7

Κόροιβος (Μαρκόπουλος): Μάτζετ 5, Μάρσαλ 9, Γιαννακίδης 3, Αγγελόπουλος, Παπαπέτρου, Μπάουερς 17, Βασίλιεβιτς 4, Κανονίδης 5, Τέρνερ 6, Ρούμπιο 10, Γαλιώτος *Πηγή: sport-fm.gr*