Σάββατο 18 Απριλίου 2015

«Αυτοκτόνησε» ο Απόλλων!!

Την ήττα γνώρισε ο Απόλλωνας στο εκτός έδρας παιχνίδι με την Ομόνοια (1-0) και πλέον, αν ο ΑΠΟΕΛ νικήσει την Κυριακή, θα του πάρει την πρωτιά. Με 3-0 συνέτριψε η Ανόρθωση την ΑΕΚ Λάρνακας.

«Αυτοκτόνησε» ο Απόλλων
Την ευκαιρία του διατηρηθεί στην πρώτη θέση, ανεξαρτήτως των άλλων αποτελεσμάτων, έχασε ο Απόλλωνας, καθώς ηττήθηκε εκτός έδρας από την Ομόνοια με 1-0, στο πλαίσιο της πέμπτης αγωνιστικής του ομίλου πρωταθλητών του κυπριακού πρωταθλήματος. «Καταιγιστική» η Ανόρθωση που επικράτησε 3-0 της ΑΕΚ Λάρνακας.

Δυνατά μπήκε ο Απόλλωνας στο παιχνίδι, όμως δεν κατάφερε να μετατρέψει σε γκολ τις ευκαιρίες που έκανε στα πρώτα λεπτά, με αποτέλεσμα η Ομόνοια, κόντρα στη ροή του παιχνιδιού, να καταφέρει να βρει πρώτη δίχτυα στο 17', χάρη στο γκολ του Σκέμπρι.

Οι πρωτοπόροι του ομίλου προσπάθησαν να αντιδράσουν, όμως οι γηπεδούχοι ήταν πολύ καλά στημένοι, με αποτέλεσμα το 1-0 να μείνει μέχρι τέλους.

Έτσι, η πρώτη θέση των φιλοξενούμενων είναι πλέον στον «αέρα», καθώς αν ο ΑΠΟΕΛ επικρατήσει του Ερμή (παίζουν την Κυριακή), θα ανέβει εκείνος στην κορυφή της βαθμολογίας.

Την Ανόρθωση υποδέχθηκε την ΑΕΚ στο άλλο παιχνίδι της ημέρας. Οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι στο 23', όμως ο Καμίνσκι είπε όχι στην εκτέλεση του Τομάς, για να έρθει στο 31' ο Εντέ και με πλασέ να κάνει το 1-0 για τους γηπεδούχους.

Με το "πόδι στο γκάζι" μπήκε η «Κυρία» στο δεύτερο ημίχρονο και κατάφερε να κάνει το 2-0 στο 63', χάρη σε λόμπα του Ίσμα.

Κάπου εκεί, η ΑΕΚ παράτησε το παιχνίδι, με την Ανόρθωση να πετυχαίνει και τρίτο γκολ στο 87' με ωραίο διαγώνιο σουτ του Αβραάμ.