Κυριακή 24 Μαΐου 2015

Ντροπή για τη Λίβερπουλ!!

Ευτυχώς που η Λίβερπουλ φόρεσε με τη Γουέστ Μπρομ μαύρες φανέλες. Όχι για να πενθήσει τη φυγή του Τζέραρντ. Αλλά για να μη λερώσει τις κανονικές κόκκινες με τον ιστορικό λεκέ του 5-0 στο ημίχρονο…

Ντροπή για τη Λίβερπουλ!
Στο τελευταίο ματς του Στίβεν Τζέραρντ με τη φανέλα της ήταν λογικό να ‘ναι θλιμμένη. Να μην έχει το μυαλό της στο ματς.

Δυστυχώς όμως για τη Λίβερπουλ, το παιχνίδι με τη Στόουκ θα περάσει και γι’ άλλους λόγους στην ιστορία. Ντροπιαστικούς…

Γιατί το να φάει τρία γκολ σ’ ένα ημίχρονο δεν είχε συμβεί αυτό τον αιώνα (!), αλλά το έπαθε προ μηνός απ' την Άρσεναλ. Ο απίστευτος διασυρμός της ωστόσο από τους «μπάγκις» (πριν καν πάει στ’ αποδυτήρια) έσπασε κι άλλα αρνητικά ρεκόρ.

Διότι τέσσερα τέρματα στο πρώτο 45λεπτο οι «κόκκινοι» δεν είχαν δεχθεί ποτέ στην Premier League. Για να βρει κανείς ημίχρονο όπου είχαν προλάβει να εισπράξουν πέντε γκολ, πρέπει να γυρίσει στο μακρινό 1976 (όταν έχαναν τότε με 5-1 από την Άστον Βίλα).

Και τελευταία φορά που έχαναν με διαφορά πέντε γκολ στο ημίχρονο ήταν πριν 84 χρόνια, όταν το 1957 τους συνέτριβε η Κάρντιφ στο πλαίσιο της δεύτερης κατηγορίας. *Πηγή: sport-fm.gr*