Κυριακή 24 Μαΐου 2015

Ισοφάριση «θρίλερ» για Γαλατά!! (vids)

Μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι που κρίθηκε στην παράταση, η Γαλατάσαραϊ επικράτησε της Φενέρμπαχτσε με 70-69 και ισοφάρισε την προημιτελική σειρά στο τουρκικό πρωτάθλημα σε 1-1!
Στο πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, με την Γαλατά ωστόσο, να βλέπει τους Πότσιους και Μίτσοφ να αποχωρούν τραυματίες. Στο δεύτερο ημίχρονο φαίνεται πως οι παίκτες του Αταμάν πείσμωσαν και κατάφεραν να προηγηθούν με 51-44 στο 30’. Η Φενέρ όμως έκανε την αντεπίθεσή της και ο Νεμάνια Μπιέλιστα με καλάθι στα 39’’ έκανε το 63-63 και οδήγησε το ματς στην παράταση.
Στο επιπλέον πεντάλεπτο το «θρίλερ» συνεχίστηκε! Στο 44’ η Φενέρ προηγούνταν με 68-69 αλλά ο εξαιρετικός -αν και… μπαταρισμένος- Σινάν Γκιουλέρ, έκανε το 70-69 πέντε δεύτερα πριν από το φινάλε και χάρισε τελικά τη νίκη στην Γαλατά!
Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Σινάν Γκιουλέρ με 20 πόντους και τον ακολούθησε ο Τζάστιν Κάρτερ με 17 πόντους. Για τη Φενέρ ξεχώρισαν ο Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς με 13 πόντους και 10 ριμπάουντ και ο Νεμάνια Μπιέλιτσα με 12 πόντους και 12 ριμπάουντ. Ο Νίκος Ζήσης είχε 4 πόντους, 2 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Ο Σινάν Γκιουλέρ μετά από δυνατή σύγκρουση με το Νίκο Ζήση, χρειάστηκε να δεχτεί τις πρώτες βοήθειες και να συνεχίσει τελικά το ματς με δεμένο κεφάλι. Αξιοσημείωτη η χειραψία των δυο παικτών μετά το συμβάν…