Δευτέρα 21 Δεκεμβρίου 2015

Μίλαν με ψυχή!!

Μίλαν με ψυχή! (vids)

Με τον πλέον πειστικό τρόπο επέστρεψε στις νίκες η Μίλαν, καθώς αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ στην έδρα της Φροζινόνε, επικράτησε τελικά με 4-2 και πλέον είναι στην πρώτη εξάδα της Serie A.

Μικρογραφία της συνολικότερης φετινής της πορείας αποτέλεσε για τη Μίλαν το ματς κόντρα στη Φροζινόνε, αλλά το τέλος ήταν ευχάριστο για την ομάδα του Σίνισα Μιχαΐλοβιτς που επικράτησε εκτός έδρας με 4-2.

Στο πρώτο ημίχρονο αποτέλεσε συνέχεια των αρνητικών τελευταίων εμφανίσεων για τους «ροσονέρι» με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να προηγούνται στην ανάπαυλα, χάρη στο γκολ του Σιοφάνι στο 19'.

Παρ' όλα αυτά, το β' μέρος αποτέλεσε μονόλογο για τους φιλοξενούμενους που με τον πλέον ανέλπιστο πρωταγωνιστή ισοφάρισε στο 50', καθώς ο Ιγκνάσιο Αμπάτε έφερε το ματς στα ίσια. Με ανεβασμένη την ψυχολογία της η Μίλαν συνέχισε το ίδιο επιθετικά και πέντε λεπτά αργότερα ο Κάρλος Μπάκα έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του. Στο 77' ο Άλεξ με κεφαλιά έπειτα από εκτέλεση κόρνερ «κλείδωσε» τη νίκη για τη Μίλαν κάνοντας το 1-3. Στα εναπομείναντα λεπτά η Φροζινόνε μείωσε με τον Ντιονίζι, αλλά ο Μποναβεντούρα στις καθυστερήσεις με ωραία ατομική προσπάθεια έγραψε το 4-2.

Στα άλλα ματς που διεξήχθησαν την ίδια ώρα, η Σαμπντόρια επικράτησε της Παλέρμο με 2-0 πανηγυρίζοντας την πρώτη νίκη στην εποχή του Μοντέλα, ενώ η Ουντινέζε πέτυχε μεγάλο «διπλό» στην έδρα της Τορίνο με 1-0.