Δευτέρα 21 Δεκεμβρίου 2015

Πολύ σκληρή για να λυγίσει η Γκλάντμπαχ!!

Πολύ σκληρή για να λυγίσει η Γκλάντμπαχ

Παίζοντας με δέκα ποδοσφαιριστές από το 39’ και ούσα πίσω στο από την Ντάρμσταντ, κατόρθωσε να γυρίσει το παιχνίδι και να τερματίσει στην 4η θέση στο φινάλε του 1ου γύρου.

Η 4η θέση με τους 29 πόντους, αποτελεί παράσημο για την Γκλάντμπαχ. Παρά το γεγονός πως βρέθηκε ν’ αγωνίζεται με δέκα ποδοσφαιριστές και ενώ ήδη βρισκόταν πίσω στο σκορ με 1-0 από την Ντάρμσταντ, κατάφερε να επιστρέψει και να πάρει μια πολύτιμη νίκη που την φέρνει στην 4η θέση με 29 πόντους, τρεις λιγότερους από την Χέρτα.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Χέλερ στο 28ο λεπτό μετά από ασίστ του Βάγκνερ. Στο 39ο λεπτό αποβλήθηκε ο Τζάκα με απευθείας κόκκινη. Ωστόσο ο Στιντλ λίγο πριν τη λήξη του πρώτου μέρους με αριστερό σουτ, έφερε το παιχνίδι στα ίσια. Στο 51’ ο Νόρντβαϊτ με δεξί σουτ από τα 18 μέτρα διαμόρφωσε το 2-1. Ο Βάγκνερ στο 67’ με κεφαλιά μετά από σέντρα του Χέλερ ισοφάρισε σε 2-2, όμως ο Βεντ κράτησε τον τελευταίο λόγο στο 86’ με αριστερό σουτ, για να διαμορφώσει το τελικό 3-2.