Δευτέρα 21 Δεκεμβρίου 2015

Τώρα θα μισούν την Άντερλεχτ ακόμη περισσότερο!!

Στο ντέρμπι μίσους του Βελγίου, η Άντερλεχτ πέρασε με το εμφατικό 4-1 από την έδρα της Κλαμπ Μπριζ, ενώ η Γάνδη διατήρησε τη διαφορά των έξι βαθμών από τη δεύτερη Οστάνδη, νικώντας την Κορτράικ 3-0.

Τώρα θα μισούν την Άντερλεχτ ακόμη περισσότεροΤρομερή εμφάνιση πραγματοποίησε η αντίπαλος του Ολυμπιακού στους «32» του Γιουρόπα Λιγκ, Άντερλεχτ, διασύροντας την Κλαμπ Μπριζ μέσα στο σπίτι της με 4-1 στο ντέρμπι μίσους του Βελγίου.

Η Άντερλεχτ έδειξε από νωρίς τις διαθέσεις της και άνοιξε το σκορ μόλις στο 6’ με τον Οκάκα. Μάλιστα, στο 35’ ο Προέτ έκανε το 2-0, το οποίο ήταν και το αποτέλεσμα του πρώτου μέρους. Στην επανάληψη, η Κλαμπ Μπριζ μείωσε με τον Ντένσβιλ αλλά το ματς είχα ακόμη δύο γκολ, για τους φιλοξενούμενους. Αρχικά, στο 79’ ο Σουάρες με πέναλτι και στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Προέτ με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα διαμόρφωσε το τελικό 4-1. Με αυτή τη νίκη, η Άντερλεχτ έπιασε στη δεύτερη θέση την Μπριζ στους 37 βαθμούς.

Η ενδεκάδα της αντιπάλου του Ολυμπιακού, Άντερλεχτ: Προτό, Ντεσάρτ, Ζιλέτ, Χέιλεν, Ατσεαμπόνγκ (69' Ενσακαλά), Προέτ, Ντεφούρ (76' Τιέλεμανς), Εζέκιελ, Ντεντόνκερ, Οκάκα, Σουάρες (89' Ιντρίσα Σιλά)

Η Γάνδη διατήρησε τη διαφορά των έξι βαθμών από τη δεύτερη θέση, νικώντας εύκολα 3-0 την Κορτράικ του Θανάση Παπάζογλου (αγωνίστηκε σε όλο το ματς, ενώ ο Μιχάλης Σηφάκης έμεινε στον πάγκο). Ο Σίμον άνοιξε το σκορ στο 35’ και ο Καμς στο 57’ έκανε το 2-0 με πέναλτι. Το τελικό 3-0 διαμόρφωσε στο 71’ ο Σανό, με αυτογκόλ.

Η ομάδα έκπληξη του φετινού πρωταθλήματος, Οστάνδη, συνέχισε την ξέφρενη πορεία της διασύροντας με 4-1 την Σταντάρ Λιέγης. Η ομάδα του Ίβες Βαντερχάγιε εντυπωσιάζει με το ποδόσφαιρο που παίζει και η ομάδα της Λιέγης ήταν το επόμενό της θύμα. Το σκορ για τους γηπεδούχους άνοιξε ο Μπεριέρ στο 3ο λεπτό, αλλά ο Μίλεκ στο 20' έφερε το ματς στο ίσια.

Ωστόσο, η χαρά των φιλοξενούμενων κράτησε μόλις 11 λεπτά, αφού ο Μουσονά έβαλε ξανά την ομάδα του σε θέση οδηγού. Πέντε λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, ο 25χρονος επιθετικός από τη Ζιμπάμπουε σκόραρε ξανά κάνοντας το 3-1 και το τελικό 4-1 διαμόρφωσε ο Κανέσιν. Με αυτό το τρίποντο, η Οστάνδη ανέβηκε στη δεύτερη θέση με 38 βαθμούς, ενώ αντιθέτως η Σταντάρ Λιέγης παρέμεινε στην 8η θέση με 25.