Σάββατο 2 Ιανουαρίου 2016

Η Καβάλα είναι εδώ!!

Η Καβάλα είναι εδώ!

Την δεύτερη νίκη στη Basket League ΣΚΡΑΤΣ και πρώτη μετά την πρεμιέρα, πανηγύρισε η Καβάλα, που επικράτησε 85-74 του Αρκαδικού στο Δ.Α.Κ. Καλαμίτσας και παρέμεινε «ζωντανή» στη μάχη της παραμονής.

«Ζωντανή» στη μάχη της παραμονής έμεινε η Καβάλα, που νίκησε τον Αρκαδικό στο κλειστό της Καλαμίτσας, στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής της Basket League ΣΚΡΑΤΣ. Η ομάδα της Ανατολικής Μακεδονίας, που μπήκε με το δεξί στο 2016, πέτυχε την δεύτερη φετινή νίκη της και πρώτη μετά από αυτήν της πρεμιέρας επί της έτερης νεοφώτιστης ομάδας του Λαυρίου.

Κορυφαίος των νικητών, που πήραν και σημαντική διαφορά έντεκα πόντων, η οποία ενδεχομένως να παίξει ρόλο σε πιθανή ισοβαθμία, ήταν ο Λέιζερ με 14 πόντους, 8 ριμπάουντ και 5 ασίστ, ενώ άλλοι τέσσερις παίκτες (Γιαννακίδης, Κοστόφ, Τζόουνς και Ταπούτος) είχαν διψήφιο αριθμό πόντων. Από πλευράς ηττημένων, πρωταγωνιστής και πρώτος σκόρερ του αγώνα ήταν ο Καββαδάς με 23 πόντους, αλλά και 8 ριμπάουντ.

Η Καβάλα ξεκίνησε πιο δυνατά, πετυχαίνοντας οχτώ αναπάντητους πόντους στα πρώτα δυόμισι λεπτά (8-0). Η ομάδα της Αρκαδίας συνήλθε σχετικά γρήγορα και μείωσε δύο φορές σε 12-8 και 15-11, αλλά οι γηπεδούχοι, πραγματοποιώντας σπουδαία εμφάνιση, έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο με διαφορά 8 πόντων (24-16). Με δίποντο του Τζόουνς στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου, οι «Αργοναύτες» έφτασαν για πρώτη φορά τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο (26-16), δείχνοντας ότι ήταν αποφασισμένοι να φτάσουν στη δεύτερη φετινή νίκη τους στο πρωτάθλημα.

Ίδιο ήταν το σκηνικό και στη συνέχεια, με την Καβάλα να διατηρεί σταθερά ένα προβάδισμα της τάξης των έξι-οχτώ πόντων, το οποίο οφειλόταν σε μεγάλο βαθμό στην αστοχία των φιλοξενούμενων έξω από τα 6.75μ. και τα πολλά λάθη. Στο 18’, ο Κεμπ με κάρφωμα έκανε το 39-28, στέλνοντας τη διαφορά στο +11, με το ημίχρονο να τελειώνει 45-31. Κορυφαίοι των γηπεδούχων ήταν οι Κοστόφ και Τζόουνς με 9 και 7 πόντους αντίστοιχα, ενώ από πλευράς φιλοξενούμενων, πρώτος σκόρερ ήταν ο Καββαδάς με 11.

Παίζοντας με την ίδια συνέπεια στην άμυνα, η Καβάλα διατηρούσε με σχετική ευκολία τον έλεγχο και στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, κρατώντας την διαφορά σταθερά πάνω από τους δέκα πόντους (49-35 στο 24’), ενώ δύο λεπτά αργότερα έφτασε και στο +22 (59-37), βάζοντας γερά θεμέλια για το ροζ φύλλο. Όπως εξελισσόταν ο αγώνας, η ομάδα της Μακεδονίας θα έπρεπε να… αυτοκτονήσει, για να μην πανηγυρίσει στο τέλος. Οι φιλοξενούμενοι φάνηκε να έχουν παραδώσει τα όπλα, με το 30άλεπτο να ολοκληρώνεται με σκορ 63-43.

Χωρίς καλάθι έμειναν οι δύο ομάδες στο πρώτο τρίλεπτο της τέταρτης περιόδου, αφού σκόραραν μόνο με βολές. Με δύο τρίποντα του Βαν Όστρουμ, ο Αρκαδικός μείωσε σε 66-53, με το ρολόι να δείχνει 6’.25’’ πριν το τέλος. Ενάμισι λεπτό αργότερα, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν και στους 10 (72-62), προκαλώντας μια μικρή ταραχή στην ομάδα της Καβάλας. Η διαφορά έπεσε και στους 9 (78-69), αλλά τα καύσιμα στο ρεζερβουάρ της ομάδας της Αρκαδίας μάλλον είχαν τελειώσει. Οι γηπεδούχοι με ψυχραιμία και σωστή διαχείριση έφτασαν στην επικράτηση με τελικό σκορ 85-74.

Τα δεκάλεπτα: 24-16, 45-31, 63-43, 85-74

Καβάλα (Στηβ Γιατζόγλου): Λέιζερ 14 (8ρ., 5ασ.), Κεμπ 6, Φαν ντερ Μαρς 6, Κοστόφ 12, Ταπούτος 11, Καλαϊτζίδης 3, Τζόουνς 12, Ρόμπινσον 6, Σταμπουλής, Γκέλιος, Γιαννακίδης 13, Δεμερτζής

Αρκαδικός (Γιάννης Καστρίτης): Καββαδάς 23 (8ρ.), Βαν Όστρουμ 16 (7ασ.), Στεφανίδης 4, Μπράουν 11, Νουουτίνεν 4, Άιρλαντ, Λαμπρόπουλος 9 (7ρ.), Καλλινικίδης, Καραμαλέγκος 3, Τζουγκαράκης, Κοψαύτης 2, Κωνσταντίνου 2