Σάββατο 2 Ιανουαρίου 2016

Πάει ο παλιός ο… χρόνος για την Κηφισιά!!

Πάει ο παλιός ο… χρόνος για την Κηφισιά!

Το 2015 έκλεισε με πέντε σερί ήττες για την Κηφισιά, με το 2016 να ξεκινάει ιδανικά για την ομάδα των βορείων προαστίων, η οποία νίκησε 77-69 τον Κολοσσό Ρόδου!

Με… φόρα μπήκε στο 2016 η Κηφισιά!

Η ομάδα των βορείων προαστίων έκλεισε το 2015 μετρώντας πέντε σερί ήττες, όμως στο νέο έτος ξεκίνησε με τη νίκη 77-69 επί του Κολοσσού Ρόδου στο Ζηρίνειο!

Πολύ καλό ματς έκαναν οι Λόουερι και Κασελάκης για το σύνολο του Ηλία Παπαθεοδώρου με 17 και 16 πόντους αντίστοιχα, ενώ από τους «θαλασσί» ξεχώρισε ο Λαρεντζάκης με 15 πόντους.

Πολύ επιθετικές ήταν και οι δύο ομάδες στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, οδηγώντας ψηλά το σκορ από νωρίς (11-8). Η Κηφισιά ήταν αυτή που διατηρούσε ένα σταθερό προβάδισμα (21-17) μέχρι περίπου τρία λεπτά πριν το τέλος της πρώτης περιόδου. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, ο Κολοσσός έσφιξε πολύ την άμυνά του και έτσι κατάφερε να την κλείσει με ένα σερί 8-0 για το 21-25.

Οι παίκτες του Άρη Λυκογιάννη συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και στο δεύτερο δεκάλεπτο, όπου με ένα νέο 6-0, έφτασαν ακόμη και στο +10 (21-31). Η Κηφισιά από την άλλη χρειάστηκε περίπου έξι λεπτά για να πετύχει καλάθι και όταν αυτό έγινε, παράλληλα ξεκίνησε και την αντεπίθεσή της. Η ομάδα των βορείων προαστίων ροκάνιζε συνεχώς τη διαφορά (27-33), ενώ λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου την έφερε στην ελάχιστη τιμή της (35-36). Έκτοτε, το ματς έγινε ντέρμπι, με τους γηπεδούχους να πηγαίνουν προηγούμενοι 42-41 στα αποδυτήρια χάρη σε τρίποντο του Γκίκα.

Πολύ κακό θέαμα πρόσφεραν οι δύο ομάδες μέχρι τα μισά του τρίτου δεκαλέπτου, λόγω της τρομερής αστοχίας τους. Ωστόσο, αυτό βόλευε περισσότερο την Κηφισιά, η οποία διατηρούσε το προβάδισμά της (46-45), το οποίο στη συνέχεια έφτασε ακόμη και στο +7 (52-45). Η «απάντηση» του Κολοσσού ήταν ένα επιμέρους σκορ 3-10 για την ισοφάριση (55-55), με τον Στίγκερς να βάζει ξανά τους γηπεδούχους μπροστά στο τέλος (59-55).

Η Κηφισιά μπήκε στην τέταρτη περίοδο με ένα 5-0 για το +9 (64-59), όμως ο Λαρεντζάκης διατηρούσε τον Κολοσσό κοντά στο σκορ (67-63). Στη συνέχεια, η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου βρήκα ξανά τις λύσεις στην επίθεση και έτσι πήγε σε μία διαφορά ασφαλείας (74-67), περίπου τρία λεπτά πριν τη λήξη. Η νέα απάντηση από τους Ροδίτες δεν ήρθε ποτέ και έτσι οι γηπεδούχοι έφτασαν στη νίκη με το τελικό 77-69.

Τα δεκάλεπτα: 21-25, 42-41, 59-55, 77-69

Κηφισιά (Παπαθεοδώρου): Λόουερι 17 (1), Στίγκερς 10 (2), Κασελάκης 16 (3), Χογκ 13, Γλυνιαδάκης 11, Γκίκας 5 (1), Πόποβιτς, Σταμάτης, Χρυσικόπουλος 2, Σμιθ 3, Ελ-Αμίν, Σπυριδωνίδης.

Κολοσσός Ρόδου (Λυκογιάννης): Λαρεντζάκης 15 (1), Λίντεν 8, Ρέλεφορντ 6, ΜακΓκί 5, Λιούις 7 (1), Μπιλλής, Οικονομόπουλος, Μανωλόπουλος 2, Ντέιβις 7, Γεωργαλλής 3 (1), Αχόνεν 3 (1), Σαλούστρος 13 (2).