Τρίτη 11 Αυγούστου 2009

Παγκόσμιος πρωταθλητής τραπ ο Κοβακότσι

Ούτε ο κάτοχος του τίτλου, ούτε κανένας από τους τρεις νικητές των ολυμπιακών του Πεκίνου, αλλά ούτε και κανένα από τα γνωστά ονόματα του παγκόσμιου τραπ (Ιταλοί, Αμερικανοί, Ρώσσοι, Κινέζοι κλπ), είναι ο νέος Παγκόσμιος πρωταθλητής στο αγώνισμα... Ο Σλοβάκος Μαριάν Κοβακότσι, ο οποίος πέρασε στον τελικό ύστερα από αγώνα «ξαφνικού θανάτου» με άλλους τρεις αθλητές που συγκέντρωσαν 122/125, είναι ο σκοπευτής που από το βράδυ της περασμένης Κυριακής βρίσκεται στο «Έβερεστ» του παγκόσμιου τραπ. Ο 25χρονος Σλοβάκος σκοπευτής που εξασφάλισε τον τίτλο με 146/150 (122+24/25), είχε στην τροπαιοθήκη του άλλο ένα τίτλο παγκόσμιου πρωταθλητή (2001) και ένα τίτλο πρωταθλητή Ευρώπης (2004), στην κατηγορία των εφήβων. Από τότε δεν είχε άλλη αξιόλογη επιτυχία στην καριέρα του ως άνδρας. Το αργυρό μετάλλιο στους παγκόσμιους αγώνες, εξασφάλισε ο Ιταλός Μάσιμο Φαμπίτζι με 145/150 (123/125+22) ύστερα από αγώνα «ξαφνικού θανάτου» με τον Τούρκο Ογκουζάν Τουζούν που είχε το ίδιο αποτέλεσμα και πειορίστηκε στο χάλκινο μετάλλιο.

Από κυπριακής πλευράς, ο Γιάννης Αηλιώτης με 119/125 (25+23+22+24+25) κατέλαβε την 24η θέση, ανάμεσα σε 118 συμμετοχές, ενώ οι άλλοι δυο διεθνείς μας, Φειδίας Σαββίδης και Λεόντιος Λεοντίου, με 116/125 κατετάγησαν στην 48η και 52η θέση αντίστοιχα.

«Μεγάλη δύναμη» στο τραπ στους Παγκόσμιους Αγώνες, ανεδείχθη για άλλη μια φορά η Ιταλία, οι αθλητές της οποίας, πέρα από το αργυρό μετάλλιο του Φαμπρίτζι στο τραπ ανδρών, εξασφάλισαν και 3 χρυσά μετάλλια: Στο τραπ εφήβων με τον Βαλέριο Γκραντσίνι (122/125) και στην ομαδική κατάταξη των ανδρών (362/375) και των εφήβων (354/375). Η εθνική μας ομάδα τραπ, με 351/375 κατέλαβε την 13η θέση, ανάμεσα σε 32 συμμετοχές.

Το ... πάθημα του Κινέζου...

Ανάμεσα στα αξιωσημείωτα των Παγκοσμίων Αγώνων, ήταν και το ... πάθημα (ή η ατυχία αν θέλετε) του Κινέζου πωταθλητή Γιανκ Λη, ο οποίος μέσα σε λιγότερο από μια ώρα, έχασε ένα MERCEDES και ένα μετάλλιο... Ο Κινέζος σκοπευτής, μέχρι την τέταρτη πούλα (100 δίσκους) διατηρούσε το απόλυτο 100/100 (!), ήταν πρώτος στην κατάταξη και με άλλο ένα 25άρι (125/125) θα γινόταν δικό του το αυτοκίνητο (MERCEDES), που ήταν το έπαθλο των αγώνων για τον αθλητή που θα έβγαζε «καθαρός» τον αγώνα. Στην τελευταία πούλα ο Γιανκ Λη, έχασε τον 23ο δίσκο και το ... MERCEDES, ενώ στον τελικό που ακολούθησε, αν και πέρασε επικεφλής (124/125) δεν μπόρεσε τελικά να ανεβεί στο βάθρο και περιορίστηκε στην πέμπτη θέση με 142/150 (124+18/25).

Η ... όμορφη όψη της σκοποβολής!

Σήμερα, το διεθνές σκοπευτηριο του «Κάι» θα πλημμυρίσει με όμορφες υπάρξεις, αφού το πρόγραμμα των Παγκοσμίων Αγώνων, είναι αφιερωμένω στα αγωνίσματα σκητ και τραπ του... ωραίου φύλου. Συνολικά 157 γυναίκες και νεάνιδες θα δώσουν του παρόν τους στα δυο αγωνίσματα για να διεκδικήσουν τους 4 επίζηλους τίτλους των παγκόσμιων πρωταθλητριών (γυναικών και νεανίδων στο σκητ και γυναικών και νεανίδων στο τραπ). Ανάμεσα τους και οι Κύπριες διεθνείς, Άντρη Ελευθρίου, Λουίζα Θεοφάνους και Μπιάνκα Κασσιανίδου στο σκητ γυναικών και Γεωργία Κωνσταντινίδου στο τραπ γυναικών. Στο σκητ συμμετέχουν συνολικά 67 αθλήτριες (45 γυναίκες και 22 νεάνιδες) και στο τραπ 90 σκοπεύτριες (61 γυναίκες και 29 νεάνιδες).