Παρασκευή 27 Μαΐου 2011

ΣΕΦτέ με ένα και να καίει!

Η πρώτη φετινή νίκη του Παναθηναϊκού επί του Ολυμπιακού αλλάζει δεδομένα μιας χρονιάς! Κέρδισε 75-70 στο ΣΕΦ στον 1ο τελικό της Α1 και έσπασε το πλεονέκτημα έδρας του αήττητου ως τώρα αντιπάλου του! Το 2ο ματς την Κυριακή στο ΟΑΚΑ.
Το ματς ξεκίνησε με κακό ρυθμό και πολλά λάθη από τις δύο ομάδες, οι οποίες στο 5ο λεπτό είχαν προλάβει να κάνουν από 4 λάθη! Ωστόσο, ο Ολυμπιακός πήρε από νωρίς προβάδισμα και μετά το αρχικό 4-4, άρχισε να χτίζει μια διαφορά την οποία αύξανε σταδιακά πόντο - πόντο, χάρη στον επιθετικό οίστρο των Τεόντοσιτς, Γκόρντον που ευστόχησαν συνολικά σε τρία τρίποντα: στους 7 στο 5΄ (11-4), στους 8 στο 8΄ (18-10) και στους 9 στο 9΄ (21-12). Από την άλλη, τον Παναθηναϊκό κρατούσε όρθιο ο Διαμαντίδης, με 3/3 δύσκολα δίποντα υπό πίεση αντιπάλων και χρόνου! Μια (σωστή) απόφαση των διαιτητών που αμφισβητήθηκε έντονα από τον Ντούσαν Ίβκοβιτς στο τέλος του δεκαλέπτου και έφερε μια τεχνική ποινή στον προπονητή του Ολυμπιακού, "άναψε" τα άιματα στην εξέδρα, ωστόσο δεν πρόσφερε και πολλά στον Παναθηναϊκό που ήταν στο -6 στο 10΄ (21-15).
Στο ξεκίνημα του 2ου δεκαλέπτου ο Παναθηναϊκός, με πρωταγωνιστή τον ζεστό Μάριτς, άρχισε να ροκανίζει τη διαφορά και στο 14΄ έφερε το ματς στα ίσα με κάρφωμα του Σάτο (23-23). Ωστόσο, κάπου εκεί ο Ολυμπιακός έσφιξε πάλι την άμυνά του και στο 16΄ έφερε ξανά τη διαφορά στο +6 (29-23), πριν δεχτεί τη νέα αντεπίθεση και την πρώτη προσπέραση του Παναθηναϊκού στο 19΄ (30-32). Το ημίχρονο έληξε 35-34 για τον Ολυμπιακό χάρη σε τρεις εύστοχες βολές του Τεόντοσιτς από φάουλ που αμφισβήτησε ο Σάτο, ο οποίος χρεώθηκε με το 3ο προσωπικό του. Φάουλ ο Κεντροαφρικανός δεν φ'ανηκε να κάνει, όμως οι διαιτητές ένα δευτερόλεπτο πριν χαρίστηκαν στον Διαμαντίδη, που έβγαλε το ημίχρονο ...αναίμακτα και χωρίς φάουλ.
Στα συνολικά στατιστικά του πρώτου ημιχρόνου, υπήρχε ισορροπία σε βολές (8/9 και οι δύο!), ριμπάουντ (15-14), ασίστ (7-8), λάθη (8-9), ο Παναθηναϊκός είχε καλύτερα ποστοστά στα δίποντα (13/24 και 54% έναντι 9/23 και 39%), περισσότερα κλεψίματα (5-3) και τάπες (4-1), ενώ ο Ολυμπιακός υπερτερούσε στα τρίποντα (3/7 έναντι 0/2). Ο Τεόντοσιτς είχε προλάβει να βάλει 11 πόντους και ο Διαμαντίδης 9.
Στο 3ο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός μπήκε σε θέση οδηγού, ωστόσο παράλληλα άρχισε να φθείρεται από τα φάουλ, καθώς μέχρι το 25΄ με 3 είχαν χρεωθεί -εκτός του Σάτο- οι Μάριτς και Καλάθης. Πάντως, οι πράσινοι, με παιχνίδι στη ρακέτα από τους Μάριτς, Μπατίστ, στο 25:30" δημιούργησαν μια διαφορά 5 πόντων (41-46), την οποία κράτησαν μέχρι και τη λήξη του δεκαλέπτου (5-1-56), ενώ προς στιγμήν βρέθηκαν και στο +7 (49-56). Κρίσιμη στιγμή το 4ο φάουλ του Μάριτς στο 28:30", ενώ καθοριστικό ήταν το επιθετικό πρόβλημα του Ολυμπιακού σε αυτή την περίοδο, όπου όλα τα περίμενε από τον Τεόντοσιτς απέναντι σε μια πράσινη ζώνη που έπνιγε τους ερυθρόλευκους.
Το +7 διαμορφώθηκε και πάλι στο 31΄ (51-58), όμως ένα γρήγορο 6-0 με δύο τρίποντα, ένα από τον Παπαλουκά κι ένα έμμεσο από τον Σπανούλη, έβαλε και πάλι φωτιά στο ντέρμπι και την εξέδρα στο 32΄ (57-58). Ο Παναθηναϊκός, ωστόσο, διατηρούσε πάντα ένα προβάδισμα, το οποίο στο 35΄ έγινε και πάλι 5 πόντοι (61-66), παρότι ο Νίκολας έχανε το ένα σουτ μετά το άλλο (2/11 σουτ, μέχρι και 0/2 βολές έγραψε στη στατιστική του). Στο 37΄, με τη διαφορά και πάλι στους 5, ο Τεόντοσιτς έκανε ένα τραβηγμένο σουτ στο τέλος του χρόνου, ο Καλάθης βρήκε χέρι, οι διαιτητές δεν σφύριξαν, ο Σέρβος "φόρτωσε" πάλι την εξέδρα, ωστόσο ο εκνευρισμός του Ολυμπιακού που στο 2ο μέρος διαμαρτυρόταν σε όλες τις φάσεις, φάνηκε να δίνει αέρα στον Παναθηναϊκό. Αέρα που έκοψε ο Σπανούλης με το πρώτο του τρίποντο στο 38΄, μειώνοντας στους 2 (66-68). Ο V-Span έκανε ένα δικό του 5-0 και έφερε το ματς στα ίσα αμέσως μετά (68-68).
Το παγωμένο τρίποντο του Φώτση στο 38:30" έδωσε πάλι αβαντάζ στον Παναθηναϊκό, ο Παπαλουκάς μείωσε στον πόντο (70-71), ο Μπατίστ πήρε καθοριστικό επιθετικό ριμπάουντ σε άστοχο σουτ -και πάλι- του Νίκολας και ο Διαμαντίδης με 2/2 βολές στα 43" έγραψε το 70-73. Στην επίθεση του Ολυμπιακού ο Τεόντοσιτς αστόχησε σε τρίποντο, ο Μπατίστ κέρδισε το ριμπάουντ και φάουλ και με 1/2 βολές έγραψε το 70-74 στα 27". Ο Παπαλουκάς αστόχησε στο γρήγορο λέι-απ, ο Διαμαντίδης έβαλε 1/2 βολές στα 16" (70-75), ο Σπανούλης έχασε την τελευταία επίθεση του Ολυμπιακού και ...τέλος!
Ολυμπιακός (Ντούσαν Ίβκοβιτς): Παπαλουκάς 9 (1), Γκόρντον 7 (1), Σπανούλης 12 (1), Πρίντεζης 2, Μπουρούσης 14, Κέσελ, Μαυροκεφαλίδης 8, Χαλπερίν, Παπανικολάου, Έρτσεγκ 4, Τεόντοσιτς 14.
Παναθηναϊκός (Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς): Τέπιτς 4, Μάριτς 14, Μπατίστ 13, Φώτσης 5 (1), Σάτο 4, Νίκολας 4, Τσαρτσαρής, Διαμαντίδης 21 (1), Βουγιούκας 2, Καλάθης 6, Καϊμακόγλου 2.