Παρασκευή 27 Μαΐου 2011

Το σήκωσε η Λιόν!

Το πρώτο Ευρωπαϊκό τίτλο στην ιστορία της πανηγύρισε η γυναικεία ομάδα της Λιόν, η οποία επικράτησε στον τελικό του Champions League, που έγινε στο «Κρέιβεν Κότατζ», της Πότσνταμ με σκορ 2-0. Την περσινή χρονιά, οι «λιονέ» είχαν χάσει το τρόπαιο από τη Χετάφε, στα πέναλτι.

Πολύ καλύτερη παρουσιάστηκε η Λιόν, στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης, με την γερμανική ομάδα να φαίνεται αρκετά επηρεασμένη από τον τραυματισμό της πρώτης της σκόρερ -στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις- Γιούκι Ναγκασάτο. Στο 27’ η Ρενάρ έδωσε το προβάδισμα στις «λιονέ», με το 1-0 να είναι και το σκορ του πρώτο ημιχρόνου. Στο δεύτερο, η Πότσνταμ ανέβασε κάπως στροφές, ωστόσο δεν κατάφερε να ισοφαρίσει, με την Ντίκενμαν να διαμορφώνει το τελικό 2-0, στο 85ο λεπτό.