Κυριακή 20 Νοεμβρίου 2011

Δεν ΠΑΣ καλά...!!

Την πρώτη του εντός έδρα ήττα υπέστη ο ΠΑΣ από την Skoda Ξάνθη με 2-0, με γκολ των Εντιμάρ και Μαρκόβσκι στο 31' και στο 52' αντίστοιχα. Πρώτη εκτός έδρα νίκη και για τους Ακρίτες στην Super League.
Δεν ΠΑΣ καλά...
Ο ΠΑΣ ήταν καλύτερος συνολικά στο πρώτο ημίχρονο, αλλά στο δεύτερο δεν κατάφερε να κάνει τίποτα το σπουδαίο και η Skoda που ήταν πιο αποτελεσματική πήρε τη νίκη που ήταν και η πρώτη μακριά από τα Πηγάδια.

Κόντρα στη ροή
Ανοιχτό παιχνίδι παρακολουθήσαμε στο πρώτο ημίχρονο στους Ζωσιμάδες, αφού και οι δύο ομάδες μπήκαν χωρίς σκοπιμότητες και προσπάθησαν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους.
Η Skoda μπήκε πιο αποφασιστικά, θέλησε να φτιάξει παιχνίδι και να πάρει την πρωτοβουλία των κινήσεων, είχε ένα καλό σουτ με τον Βλαχοδήμο στο 6', αλλά από εκεί και πέρα ο ΠΑΣ έλεγξε το ματς, έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Μπακαγιόκο στο 9', ο οποίος είδε την μπάλα να καταλήγει στο οριζόντιο δοκάρι του Βιβιανί, ενώ είχε άλλες δύο καλές στιγμές με τον Ντε Βινσέντι στο 21' και τον Λίλα στο 24'.
Μέχρι εκείνο το σημείο οι γηπεδούχοι είχαν επιβάλλει το παιχνίδι τους, ωστόσο η Ξάνθη ήταν αυτή που πέτυχε το γκολ, κόντρα στην ροή του ματς. Ο Εντιμάρ με εξαιρετική εκτέλεση φάουλ έξω από την περιοχή του ΠΑΣ, έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία των διχτύων του Φεγκρούς, βάζοντας τους Ακρίτες σε ρόλο οδηγού.
Οι παίκτες του Ντεμόλ προσπάθησαν να αντιδράσουν, αλλά εκτός από μία κεφαλιά του Μπακαγιόκο στο 35', όπου έδιωξε εντυπωσιακά ο Βιβιανί, δεν κατάφεραν να απειλήσουν έως και την λήξη του πρώτου ημιχρόνου.
0-2 και στη συνέχεια... τίποτα
Ο ΠΑΣ επιχείρησε να μπει δυνατά στην επανάληψη, παραλίγο να ισοφαρίσει στο 50' με την κεφαλιά του Μπουζίντ, ωστόσο και πάλι η Skoda ήταν αυτή που πέτυχε και δεύτερο τέρμα με τον Μαρκόβσκι στο 51', ενώ πριν ένα λεπτό είχε προειδοποιήσει με σουτ του Πόι.
Από εκεί κι έπειτα ο ρυθμός έπεσε κατακόρυφα, οι Ακρίτες έλεγξαν το παιχνίδι, χωρίς να απειληθούν ιδιαίτερα από τους Γιαννιώτες (εκτός από μια καλή κεφαλιά του Γεωργίου στο 60' και την ευκαιρία του Λίλα στο 87') κι έτσι η Ξάνθη υποχρέωσε τον ΠΑΣ στην πρώτη του εντός έδρα ήττα και παράλληλα σημείωσε την πρώτη της εκτός έδρα νίκη στο πρωτάθλημα της Super League.
Το φιλμ του αγώνα

90+4' Λήξη του αγώνα

90+2' Κίτρινη στον Βάντερσον

90+2' Κίτρινη κάρτα στον Καζάκη

89' Αλλαγή για την Ξάνθη. Στη θέση του Μαρκόβσκι, ο Καζάκης.

85' Κίτρινη κάρτα στον Εντιμάρ

83'
Σουτ του Κουέβας μέσα από την μεγάλη περιοχή, η μπάλα καταλήγει άουτ.

77' Αλλαγή για την Ξάνθη. Στη θέση του Βλαχοδήμου, ο Μαρσελίνιο.

74' Αλλαγή για τον ΠΑΣ. Στη θέση του Πάντου, ο Κυριάκος.

73'
Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Εντιμάρ, απομακρύνει ο Φεγκρούς.

70' Κίτρινη κάρτα στον Μάνταλο

68' Αλλαγή για την Ξάνθη. Στη θέση του Σουάνη, ο Μάνταλος.

67' Κίτρινη κάρτα στον Κώτσιο

66'
Κεφαλιά του Γεωργίου λίγο άουτ.

65' Αλλαγή για τον ΠΑΣ. Στη θέση του Μπουζίντ, ο Κουέβας.

64' Κίτρινη κάρτα στον Σουάνη

57' Αλλαγή για τον ΠΑΣ. Στη θέση του Μπεσέρα, ο Γεωργίου.

52' Γκολ για την Ξάνθη! Σουτ του Μαρκόβσκι από το ύψος της μεγάλης περιοχής του ΠΑΣ, η μπάλα καταλήγει στα δίχτυα του Φεγκρούς!

51'
Σουτ του Πόι λίγο άουτ.

50' Κεφαλιά του Μπουζίντ διώχνει εντυπωσιακά ο Βιβιανί.

48' Κίτρινη κάρτα στον Πάντο

46' Έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου

45+1' Λήξη του πρώτου ημιχρόνου

45' Κίτρινη κάρτα στον Λίλα

38'
Ωραία προσπάθεια του Βλαχοδήμου από τα δεξιά, όμως η σέντρα που επιχειρεί κόβεται μέσα στην μικρή περιοχή από τον Κώτσιο.

37' Σουτ του Ντε Βινσέντι άουτ.

35' Εξαιρετική κεφαλιά του Μπακαγιόκο, διώχνει εντυπωσιακά ο Βιβιανί.

31' Γκολ για την Ξάνθη! Ωραία απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Εντιμάρ, η μπάλα καταλήγει στην αριστερή γωνία του Φεγκρούς!

28'
Κεφαλιά του Κώτσιου άουτ.

24' Κεφαλιά του Λίλα, μπλοκάρει ο Βιβιανί.

21' Επικίνδυνη συρτή σέντρα-σουτ από τον Ντε Βινσέντι από τα δεξιά, η μπάλα λίγο άουτ.

17' Σουτ του Ζαϊρί ψηλά άουτ.

9' Σουτ του Μπακαγιόκο η μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Βιβιανί!