Μετά από... διάλειμμα μιας αγωνιστικής, η Γιουβέντους επέστρεψε στην κορυφή του Campionato με το 3-0 επί της Παλέρμο του Αλέξη Τζόρβα! Ηττα για Ουντινέζε στην Πάρμα (2-0)!
Το 0-0 της Μίλαν στη Φλωρεντία το Σάββατο έδινε μιας πρώτης τάξης ευκαιρία στη Γιουβέντους να την προσπεράσει στη βαθμολογία, έχοντας και ένα ματς λιγότερο. Την Κυριακή, λοιπόν, οι Μπιανκονέρι έκαναν ακριβώς αυτό, καθώς επιβλήθηκαν με 3-0 της Παλέρμο στο Τορίνο, χαρίζοντας και θέαμα! Η ομάδα του Αντόνιο Κόντε μπήκε δυνατά στον αγώνα, πίεσε από νωρίς τους Σικελούς και άνοιξε το σκορ στο 20ο λεπτό, όταν ο Κιελίνι έκανε τη σέντρα από αριστερά και ο Πέπε, που κινήθηκε σαν... φορ, πήρε την κεφαλιά νικώντας τον Τζόρβα. Η Γιούβε πλησίασε σε δεύτερο γκολ στο 30' αλλά η μπάλα βρήκε στο δοκάρι από το υπέροχο σουτ του Πίρλο, οι φιλοξενούμενοι απείλησαν σε δύο περιπτώσεις με τον Ιλισιτς που νικήθηκε από τον Μπουφόν και στο δεύτερο ημίχρονο οι Τορινέζοι κυριάρχησαν ολοκληρωτικά.

Στο 48' ο Μάτρι με πλασέ, μετά από κάθετη μπαλιά, έκανε το 2-0, ο Βούτσινιτς έβλεπε την μπάλα να φεύγει συνεχώς ελάχιστα άουτ στις προσπάθειες του και τελικά το 3-0 ήρθε από τον Μαρκίζιο στο 65'. Πάσα του Βούτσινιτς, ωραία άφησε την μπάλα ο Μάτρι, κοντινό πλασέ του «Principino» και αποθέωση στο «Juventus Stadium» για την ομάδα του Κόντε, ο οποίος έδωσε χρόνο συμμετοχής και στους Κουαλιαρέλα, Παζιέντσα και Ντελ Πιέρο.

Οι Μπιανκονέρι επέστρεψαν στην κορυφή -ισόβαθμοι με την Λάτσιο που αντιμετωπίζουν την επόμενη εβδομάδα- έχοντας και ένα ματς λιγότερο!

Την γκρέμισε η Πάρμα!
Για να βρεθεί στην κορυφή η Γιουβέντους, ισόβαθμη της Λάτσιο, χρειάστηκε και τη βοήθεια της Πάρμα, που υποδέχθηκε την ως τώρα αήττητη Ουντινέζε και την υποχρέωσε στην πρώτη ήττα, με το τελικό 2-0. Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης και βρήκαν τελικά τον δρόμο προς τα δίχτυα στο 68ο λεπτό, όταν ο Μπιαμπιάνι με κεφαλιά μετά από κόρνερ νίκησε τον Χαντάνοβιτς. Η Ουντινέζε προσπάθησε να αντιδράσει αλλά η Πάρμα ήταν αποφασισμένη για τη νίκη και την εξασφάλισε στο 76', με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Τζιοβίνκο.

Λύτρωση για Τζένοα
Μέχρι το 86ο λεπτό η Τζένοα -που έπαιζε και με 10 παίκτες από το 43'- ήταν κολλημένη στο 0-0 με τη Νοβάρα εντός έδρας και ο Αλμπέρτο Μαλεζάνι... φλέρταρε εκ νέου με την έντονη κριτική από τον Τύπο αλλά πάνω από όλα από τον πρόεδρο, Ενρίκο Πρετσιόζι. Σε εκείνο το σημείο όμως, λίγο πριν τη λήξη, ο Βελόζο με σουτ εκτός περιοχής έκανε το 1-0 και έδωσε το έναυσμα για έξαλλους πανηγυρισμούς στο «Λουίτζι Φεράρις»! Σε γενικές γραμμές οι Γενοβέζοι ήταν καλύτεροι και ήθελαν περισσότερο τη νίκη ενώ οι φιλοξενούμενοι έψαχναν κυρίως τις αντεπιθέσεις. Ειδικά από τη στιγμή που έμειναν και αυτοί με 10, από την αποβολή του Μετζιορίνι στο 81', κλείστηκαν στην άμυνα τους αλλά δεν κατάφεραν να αποσπάσουν έστω τον βαθμό.
Περισσότερα σε λίγο...

Συνοπτικά τα αποτελέσματα
Σάββατο (19/11)
Ίντερ-Κάλιαρι 2-1 (54' Μότα, 60' Κουτίνιο - 88' Λαριβέι)
Φιορεντίνα-Μίλαν 0-0
Νάπολι-Λάτσιο 0-0
Κυριακή (20/11)
Μπολόνια-Τσεζένα 0-1 (84' Παρόλο)
Κατάνια-Κιέβο 1-2 (78' Αλμιρόν-45' πεν. Πελισιέ, 73' Σαμάρκο)
Τζένοα-Νοβάρα 1-0 (86' Βελόζο)
Γιουβέντους-Παλέρμο 3-0 (20' Πέπε, 48' Μάτρι, 65' Μαρκίζιο)
Πάρμα-Ουντινέζε 2-0 (68' Μπιαμπιάνι, 76' πεν. Τζιοβίνκο)
Σιένα-Αταλάντα 2-2 (44' πεν. Ντ' Αγκοστίνο, 87' Γκάτζι-15' πεν.,53' Ντένις)

20. Τσεζένα 6

* Οι Γιουβέντους, Νάπολι, Ιντερ, Ρόμα, Τζένοα και Λέτσε έχουν ένα ματς λιγότερο.