Κυριακή 20 Νοεμβρίου 2011

Διπλ-Άρης με γκρίνιες και νεύρα...!!

Ο διαιτητής Χρήστος Μήτσιος έγινε δυστυχώς ο αρνητικός πρωταγωνιστής στη νίκη του Άρη (πρώτη στο πρωτάθλημα) με 0-1 στο "Γεντί Κουλέ" επί του ΟΦΗ, που διαμορφώθηκε από το γκολ του Γιαννιώτα στο πρώτο μέρος.
Διπλ-Άρης με γκρίνιες και νεύρα...
Ο Ηπειρώτης ρέφερι αρχικά απέβαλε με πολύ αυστηρή 2η κίτρινη τον Ούμπιντες στο 77`. Δυο λεπτά μετά όχι μόνο δεν έδωσε πέναλτι και κόκκινη για το μαρκάρισμα του Σανκαρέ στον Μάντζιο, αλλά στο 85` απέβαλε για "θέατρο" τον φορ του ΟΦΗ και στο 88` απέβαλε τον Ταυλαρίδη... Φυσικά, αμφότεροι δεν παίζουν την επόμενη αγωνιστική με τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ.
Καλός ρυθμός και 0-1
Ο ΟΦΗ μπήκε καλύτερα στο ματς, με διάθεση να πιέσει και στο πρώτο 20λεπτο με τους Μάντζιο και Σουμπίνιο απείλησε δύο-τρεις φορές την εστία του Βελλίδη, ενώ ο Άρης είχε να αντιπαρατάξει ένα καλό σουτ του νεαρού Γιαννιώτα.
Οι φιλοξενούμενοι από το 20` και μετά ισορρόπησαν και κατάφεραν να φτάσουν στο γκολ! Ο Ούμπιντες έβγαλε τη σέντρα και ο Γιαννιώτας (που είχε αλλάξει πλευρές με τον συμπαίκτη του πηγαίνοντας δεξιά) με κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι έκανε το 0-1, εκμεταλλευόμενος την ολιγωρία του Μπουλούτ. Έχοντας την ψυχολογία υπέρ τους, οι κίτρινοι ανέβασαν ρυθμούς και είχαν άλλες δυο καλές φάσεις με τους Καστίγιο και Σολτάνι.
Πίεσε ο ΟΦΗ
Οι Κρητικοί μπήκαν δυνατά στο δεύτερο μέρος και ο Σουμπίνιο στο 49` με μια έξυπνη σέντρα σουτ ανάγκασε τον Βελλίδη σε δύσκολη απόκρουση, ενώ δεν έλλειψαν τα πολλά νεύρα εκατέρωθεν, με τον Μήτσιο να βγάζει σωρηδόν κίτρινες.
Ο ρυθμός με όλα αυτά είχε πέσει, αλλά οι γηπεδούχοι από το 65` και μετά ανέβασαν και πάλι στροφές με τον Βελλίδη στο 70` να βγάζει δύσκολα το σουτ του Γεωργίου. Ο Άρης είχε οπισθοχωρήσει, προσπαθώντας να διαφυλάξει το 0-1, με τον ΟΦΗ να προσπαθεί να φτάσει στην ισοφάριση.
Το 10λεπτο του... Μήτσιου!
Μέσα σε δυο λεπτά (75` και 77`) ο Ούμπιντες πήρε δύο κάρτες (η δεύτερη πολύ τραβηγμένη) και αποβλήθηκε, ενώ στο 80` σηκώθηκε το Γεντί Κουλέ στο πόδι, ζητώντας πέναλτι σε τράβηγμα του Σανκαρέ στον Μάντζιο μες στην περιοχή!
Ο Μάντζιος στο 85` πάντως φάνηκε να εκβιάζει το πέναλτι και είδε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα παίρνοντας κι αυτός την άγουσα για τα αποδυτήρια, ενώ τρία λεπτά μετά τον ακολούθησε και ο Ταυλαρίδης, επίσης με δεύτερη κίτρινη για σκληρό μαρκάρισμα. Πάντως το τελικό 0-1 δεν άλλαξε, σε ένα ματς που ολοκληρώθηκε με μεγάλη ένταση.
Το φιλμ του αγώνα:
90+6` Λήξη του αγώνα
88` Αποβολή με δεύτερη κίτρινη και για τον Ταυλαρίδη!
86` Δεύτερη κίτρινη και αποβολή για Μάντζιο για "θέατρο"
85` Καμπάνταης αντί Καλάιτζιτς
85` Κίτρινη στον Ιάκομπ
80` Κίτρινη στον Μάντζιο
80` Ο ΟΦΗ ζήτησε πέναλτι για τράβηγμα του Μάντζιου από τον Σανκαρέ στην περιοχή
77` Δεύτερη κίτρινη και αποβολή για Ούμπιντες!
76` Ο Βράνιες αντί του Καστίγιο και ο Κάται αντί του Χόρχε Λόπεθ
75` Κίτρινη στον Ούμπιντες
70` Δύσκολη επέμβαση του Βελλίδη σε κοντινό σουτ του Γεωργίου
64` Παπουλής αντί Σίμιτς
63΄ Διπλή αλλαγή για τον Άρη. Ο Ιάκομπ στην θέση του Σολτάνι και ο Ριβέρα στην θέση του Γιαννιώτα
55` Κίτρινη στον Βεζυρίδη στον πάγκο!
52` Κίτρινη στον Καστίγιο
52` Κίτρινη στον Ταυλαρίδη
49` Σέντρα σουτ του Σουμπίνιο από αριστερά, δύσκολα ο Βελλίδης με γροθιές προ της γραμμής
47` Σέντρα του Σίσιτς από δεξιά, κεφαλιά του Μάτζιου στο δεύτερο δοκάρι, μπλόκαρε ο Βελλίδης
46` Έναρξη του δευτέρου μέρους
45+1` Λήξη του πρώτου μέρους
42` Κίτρινη στον Κάλαιτζιτς
40` Κίτρινη στον Μπουλούτ
37` Σουτ του Σολτάνι, άουτ από το κάθετο δοκάρι
35` Ο Καστίγιο μπήκε από τα δεξιά στην μεγάλη περιοχή, έφτασε στην εστία, έκανε την παράλληλη μπαλιά, η μπάλα κόντραρε και μπλόκαρε ο Κάρολ
31` Ο Ούμπιντες σέντραρε από αριστερά και ο Γιαννιώτας με κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα!
20` Σέντρα-σουτ του Σουμπίνιο από δεξιά, ο Γεωργίου πετάχτηκε στην πορεία της μπάλας, αλλά δεν πρόλαβε να κάνει την προβολή
17` Κίτρινη κάρτα στον Γεωργίου
11` Ο Μάντζιος απέφυγε τον Σανκαρέ, αλλά σούταρε αδύναμα και ο Βελλίδης μπλόκαρε
9` Ο Γιαννιώτας ελίχθηκε στην περιοχή του ΟΦΗ, σούταρε με το δεξί, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ