Παρασκευή 25 Νοεμβρίου 2011

Νίκησε μεν, έχασε τον Ρούντι δε...!!

Οι άνθρωποι της Ρεάλ Μαδρίτης θα θέλουν να ξεχάσουν όσο το δυνατόν πιο γρήγορα το ματς με τη Σαρλερουά. Εκτός του ότι δυσκολεύτηκαν απίστευτα για να νικήσουν 93-89, τραυματίστηκε και ο Ρούντι Φερνάντεθ.
Νίκησε μεν, έχασε τον Ρούντι δε...
Η νίκη των Μαδριλένων, όμως, αποδείχτηκε «πύρρειος» καθώς τραυματίστηκε στο γόνατο του δεξιού του ποδιού ο σούπερ σταρ της ομάδας, Ρούντι Φερνάντεθ, ο οποίος αποχώρησε από το ματς υποβασταζόμενος, έξι λεπτά πριν τη λήξη του. Κορυφαίος για τη «Βασίλισσα» ο Μαρτίνας Πόσιους.
Η Ρεάλ Μαδρίτης μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και με τους Τόμιτς και Μίροτιτς να κάνουν όλη τη δουλειά σε άμυνα και επίθεση, οι Μαδριλένοι προηγήθηκαν 8-2 και 10-5, τέσσερα λεπτά μετά το τζάμπολ του ματς. Οι Βέλγοι, όμως, αντέδρασαν και το 15-10 του 7’, το μετέτρεψαν σε 23-17 υπέρ τους με επιμέρους σκορ 13-2 και τον Τζάστιν Χάμιλτον να κάνει τα πάντα στο παρκέ. Οι Βέλγοι μάλιστα έφτασαν ακόμη και στο +7 (30-23) στο 12’, αλλά η «Βασίλισσα» αντέδρασε και με τους Ιμπάκα και Πόσιους έφερε το ματς στα ίσα (37-37) στο 17’. Στη συνέχεια οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο με το ημίχρονο να τελειώνει 48-46 υπέρ των γηπεδούχων.
Η παρέα του Ρούντι Φερνάντεθ ήθελε να… τελειώσει το ματς, αλλά δεν μπορούσε. Κάθε φορά που η Ρεάλ Μαδρίτης έφτανε κοντά σε διψήφια διαφορά, η Σαρλερουά απαντούσε με τους Βελς και Μάλετ και έτσι όλο ο τρίτο δεκάλεπτο κύλησε σε ρυθμούς… ντέρμπι. Κάρολ και Μίροτιτς έβαζαν μπροστά στο σκορ την ομάδα τους, αλλά οι Βέλγοι δεν το έβαζαν κάτω με το τρίτο δεκάλεπτο να τελειώνει 70-69 υπέρ των γηπεδούχων.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η Ρεάλ, παρά το σοκ από τον τραυματισμό του Ρούντι Φερνάντεθ, πέρασε μπροστά με 85-80 με τους Βέλγους να έχουν δύο φορές την ευκαιρία να μειώσουν, αλλά να μην τα καταφέρνουν. Έτσι, οι Μαδριλένοι έστειλαν τη διαφορά στο +9 (89-80) με 2/2 βολές του Ρέγιες στο 37’ και κάπου εκεί το ματς φάνηκε πως τελείωσε. Οι Βέλγοι με επιμέρους σκορ 9-2 σε 2:30’’ μείωσαν σε 91-89, αλλά στο τέλος ο Χάμιλτον δεν έβαλε μια κρίσιμη βολή και έτσι η Ρεάλ πήρε τη νίκη με 93-89.
Δεκάλεπτα: 21-27, 48-46, 70-69, 93-89
Πηγή: gazzetta.gr