Τετάρτη 9 Νοεμβρίου 2011

Τι του θυμίζει η ΤΣΣΚΑ...!!

Ο Παναθηναϊκός πάντα επικρατεί της ΤΣΣΚΑ σε αγώνες που ...κρίνεται κάτι, είτε πρόκριση είτε τρόπαιο. Εκτός όλων αυτών, έχει να ηττηθεί από τους Μοσχοβίτες από τις 5 Ιανουαρίου του 2005! Έκτοτε μετρά 7 νίκες!
Τι του θυμίζει η ΤΣΣΚΑ...
1. Περίοδος 1981-1982. Ο Παναθηναϊκός έπρεπε να νικήσει με τουλάχιστον 4 πόντους την ΤΣΣΚΑ (είχε νικήσει 83-80 στη Μόσχα τους "πράσινους") για να προκριθεί στην εξάδα του Κυπέλλου Πρωταθλητριών. Οι δύο βολές του Απόστολου Κόντου έγραψαν το 87-83 στον "τάφο του Ινδού" και ο Παναθηναϊκός πέτυχε το στόχο του. Πρόκειται για το περίφημο... αιώνιο δευτερόλεπτο που έχει μείνει στην ιστορία πια ως έκφραση!
2. Περίοδος 1995-1996. Παρίσι, "Παλέ Ντε Μπερσί"... Ημιτελικός φάιναλ φορ. 9 Απριλίου 1996. Ο Παναθηναϊκός κερδίζει την ΤΣΣΚΑ Μόσχας με 81-71 και προκρίνεται στον τελικό της Ευρωλίγκα. Ενα 48ωρο αργότερα κατέκτησε το τρόπαιο απέναντι στην Μπαρτσελόνα. Στον ημιτελικό με τους Ρώσους έκανε θραύση ο (μετέπειτα MVP του φάιναλ φορ) Ντομινίκ Ουίλκινς με 35 πόντους (13/13 βολές, 8/14 δίποντα, 2/4 τρίποντα) και 8 ριμπάουντ σε 40 λεπτά! Ο Παναθηναϊκός έγινε η πρώτη ελληνική ομάδα που κατέκτησε Κύπελλο Πρωταθλητριών.
3. Περίοδος 2004-2005. Μόσχα, "Ολιμπίσκι Αρένα". Αγώνας για τις θέσεις 3-4 στο φάιναλ φορ της Μόσχας. Η ΤΣΣΚΑ προηγήθηκε με 48-26 στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου, αλλά ο Παναθηναϊκός δεν το... έβαλε κάτω. Με τον Μάικ Μπατίστ να έχει 28 πόντους (ρεκόρ με τη φανέλα του Παναθηναϊκού) και 10 ριμπάουντ, οι "πράσινοι" επικράτησαν 94-91 στη διπλή παράταση! Ακόμα και σε αγώνα για την 3η θέση (κρινόταν... κάτι) η ΤΣΣΚΑ δεν κατάφερε να νικήσει τον Παναθηναϊκό, ενώ ταυτόχρονα σήμανε η "επιστροφή" των "πράσινων" σε υψηλότατο επίπεδο έπειτα από διετή παρένθεση.
4. Περίοδος 2006-2007. ΟΑΚΑ, 6 Μαΐου 2007. Τελικός φάιναλ φορ. Επειτα από ένα μεγάλο παιχνίδι ο Παναθηναϊκός επικράτησε 93-91 της ΤΣΣΚΑ και κατέκτησε το τέταρτο ευρωπαϊκό της ιστορίας του μέσα σε απόλυτη αποθέωση από περίπου 20.000 οπαδούς του. Ο Ραμούνας Σισκάουσκας έκανε μεγάλο παιχνίδι (20 πόντοι - 5 ριμπάουντ - 4 ασίστ - 11 κερδισμένα φάουλ), αλλά πολυτιμότερος παίκτης του φάιναλ φορ αναδείχθηκε ο Δημήτρης Διαμαντίδης (15 πόντοι - 3 ριμπάουντ - 3 ασίστ - 2 κλεψίματα - 6 κερδισμένα φάουλ ήταν η στατιστική του στον τελικό).
5. Περίοδος 2008-2009. «Ο2 Arena», Βερολίνο, 3 Μαΐου 2009. Τελικός φάιναλ φορ. Ο Παναθηναϊκός κατακτά το 5ο ευρωπαϊκό τρόπαιο της ιστορίας του καθώς επικράτησε 73-71 της ΤΣΣΚΑ. Οι "πράσινοι" είχαν προηγηθεί και με διαφορά 23 πόντων στις αρχές της 3ης περιόδου αλλά αίφνης... έσβησαν τα φώτα! Οι διαιτητές και ειδικά ο Ισπανός Αρτεάγα έκλεισαν τα μάτια στο... ξύλο των Ρώσων και σταδιακά η διαφορά άρχισε να μειώνεται καθώς οι παίκτες του Παναθηναϊκού (έπειτα από ένα τέλειο παιχνίδι για 23 λεπτά) έχασαν τη συγκέντρωσή τους. Η ΤΣΣΚΑ είχε και την τελευταία επίθεση, αλλά το τρίποντο του Σισκάουσκας δεν βρήκε στόχο και οι "πράσινοι" πανηγύρισαν το 5ο ευρωπαϊκό!
6. Περίοδος 2010-2011. «Universal Sports Hall», Μόσχα, 1 Δεκεμβρίου 2010. Ο Παναθηναϊκός επικρατεί της ΤΣΣΚΑ με 72-68 και συμπληρώνει 7 συνεχόμενες νίκες απέναντι στους Μοσχοβίτες. Η τελευταία φορά που νίκησε η ΤΣΣΚΑ τον Παναθηναϊκό ήταν την 5η Ιανουαρίου του 2005 στη Μόσχα, τότε που είχε επικρατήσει 75-72. Ακολούθησαν 7 συνεχόμενες νίκες του Παναθηναϊκού: Μία στο μικρό τελικό του φάιναλ φορ του 2005, δύο στην κανονική περίοδο της σεζόν 2005-2006, από μία στον τελικό του 2007 και του 2009 και άλλες δύο στην κανονική περίοδο της σεζόν 2010-2011! Η ΤΣΣΚΑ είναι περίπου 6 χρόνια χωρίς νίκη απέναντι στον Παναθηναϊκό.