Τετάρτη 14 Δεκεμβρίου 2011

Δεύτερος στον 2ο γιατί ...δεν μπήκε στο 3ο!!

Οριστικά δεύτερος στον 2ο όμιλο της Ευρωλίγκα ο Παναθηναϊκός μετά την ήττα 91-75 από την ΤΣΣΚΑ στη Μόσχα. Οι πράσινοι ήταν καλοί στα δύο πρώτα δεκάλεπτα, ωστόσο δεν ...μπήκαν στο γήπεδο στο 3ο, με αποτέλεσμα η ΤΣΣΚΑ να "καθαρίσει" το ματς χάρη σε ένα σερί 14-0!

Δεύτερος στον 2ο γιατί ...δεν μπήκε στο 3ο!
Ο Παναθηναϊκός πάλεψε το ματς στη Μόσχα για ένα ημίχρονο (47-49), αλλά η ΤΣΣΚΑ παρότι χωρίς Κιριλένκο πάτησε γκάζι στο 3ο δεκάλεπτο, κάνοντας ένα 14-0 και ουσιαστικά "καθάρισε" το ματς. Ο Βουγιούκας έδινε μάχες μόνος του (17π.), ενώ ο Μήτσος δεν βρέθηκε σε καλή βραδιά, έχοντας 7 πόντους και 1/6 τρίποντα. Όπως και να `χει, το ματς ήταν αδιάφορο για τις δύο ομάδες, σίγουρα όμως ο Ομπράντοβιτς θα έχει πολλά να πει στους παίκτες του για το 91-75...
Η ομάδα του "Ζοτς" αντιμετώπισε προβλήματα στην άμυνα στο πρώτο 10λεπτο, με τον Σβεντ να έχει κάνει τη ζημιά με 8 πόντους, με αποτέλεσμα η ΤΣΣΚΑ να ξεφύγει στο 8` στο +10 (26-16). Με τους Λόγκαν και Σμιθ σε καλή μέρα, οι "πράσινοι" ροκάνισαν τη διαφορά με ένα 8-0 κλείνοντας το δεκάλεπτο στο -2 (26-24).
Τα δύο σερί τρίποντα του Σβεντ (4/5) έκαναν το 30-33, 36-33, με το ματς πάντως να είναι πραγματικό ντέρμπι και να πηγαίνει πόντο-πόντο... Και όλα αυτά με τον Διαμαντίδη άποντο, έχοντας 0/3 τρίποντα, με τον Μήτσο να βάζει τους πρώτους του πόντους με βολές στο τέλος μετά από τεχνική ποινή. Οι πράσινοι παίζοντας με τον Βουγιούκα (που είχε φτάσει τους 9 πόντους) πήγαν προηγούμενοι με 2 πόντους στο ημίχρονο (47-49). Αξιοσημείωτο τα πολλά τρίποντα, με τον ΠΑΟ να έχει 3/11 και την ΤΣΣΚΑ 8/15!
Οι πράσινοι δεν ξεκίνησαν συγκεντρωμένοι το 3ο δεκάλεπτο με αποτέλεσμα η ΤΣΣΚΑ να "χτίσει" διαφορά 12 πόντων (61-49), έχοντας σερί 14-0, με τους Κριάπα και Κρστιτς να κάνουν όλη τη ζημιά! Οι Ρώσοι είχαν σφίξει την άμυνα τους, ενώ ο Τεόντοσιτς φρότισε να... εκνευρίσει τον Διαμαντίδη, κάνοντας του ένα σκληρό αντιαθλητικό φάουλ, με τη διαφορά πάντως να συντηρείται γύρω στους 10 πόντους. Το ποσοστό στα τρίποντα για την ΤΣΣΚΑ είχε φτάσει το 10/18, με τον Βουγιούκα να παλεύει μόνος του στη ρακέτα, έχοντας 14 πόντους, αλλά χωρίς κανένα συμπαραστάτη και το 75-63 στο τέλος έμοιαζε φυσιολογικό.
Ο Παναθηναϊκός σκόραρε τον πρώτο του πόντο στο 33` και το ματς ουσιαστικά να είναι τυπική διαδικασία από `κει κι έπειτα, με τη διαφορά να φτάνει το +15 (80-65) στο 35` και το ματς να λήγει στο +16 (91-75).
Τα δεκάλεπτα: 26-24, 47-49, 75-63, 91-75
ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Καζλάουσκας): Τεόντοσιτς 4 (0/4τρίπ., 10ασ., 2λ.), Λαβρίνοβιτς 3 (0/3τρίπ.), Σισκάουσκας 10 (2/4τρίπ.), Κρστιτς 17 (4/9δίπ., 9/10β., 12ρ.), Βορόνοδ, Σβεντ 16 (4/6τρίπ., 5ασ., 4λ.), Κάουν 8, Κριάπα 16 (1/1τρίπ., 7ρ., 4ασ., 2κλ.), Πονκράσοφ, Κουρμπάνοφ 5 (5ρ., 2λ.), Γκόρντον 12 (4/5τρίπ., 4ασ., 2κλ., 3λ.)
Παναθηναϊκός (Ομπράντοβιτς): Μάριτς 2 (4φ. σε 3'15''), Μπατίστ 4 (2/8δίπ., 5ρ.), Λόγκαν 5 (1/3τρίπ.), Σάτο 7 (1/4δίπ., 1/3τρίπ., 9ρ., 2ασ., 2κλ.), Διαμαντίδης 7 (0/1δίπ., 1/6τρίπ., 6ασ., 4λ.), Βουγιούκας 17 (4/6δίπ., 9/13β., 2κλ.), Καλάθης Ν. 9 (0/1τρίπ., 2ασ.), Σμιθ 11 (1/4τρίπ., 2λ.), Καϊμακόγλου 7 (1/4δίπ., 1/3τρίπ.), Γιασικεβίτσιους 4 (3λ.)