Τετάρτη 15 Φεβρουαρίου 2012

Ποιο ντέρμπι;

Μόνο ντέρμπι δεν ήταν η αναμέτρηση του ΠΑΟΚ με τον Ηρακλή. Οι «κυανόλευκοι» επικράτησαν με 3-0 σετ του «Δικεφάλου»στην Πυλαία, στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής της Α1 βόλεϊ των ανδρών και κράτησαν τη διαφορά τους στην κορυφή από τον δεύτερο Ολυμπιακό στους εφτά βαθμούς. Αντίθετα, οι «ασπρόμαυροι» παρέμειναν στην έκτη θέση, ένα βαθμό πίσω από την έκτη Λαμία, περιμένοντας μια «γκέλα» των Φθιωτών στην Κηφισιά αργότερα.

Στο πρώτο σετ, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 22-21, αλλά το χαμένο σερβίς του Αρμενάκη (22-22) ήταν η αρχή του τέλους, με τον Ηρακλή να πιέζει στο σερβίς και με σερί 0-4 να παίρνει το σετ.

Στο δεύτερο σετ, ο Ηρακλής προηγήθηκε 16-17, με τους διαιτητές να δίνουν άουτ την επίθεση του Αρμενάκη (16-18) και κίτρινη κάρτα στον Γιάννη Μέλκα για διαμαρτυρία (16-19). Η απάντηση του ΠΑΟΚ ήρθε στο 17-20 που έγινε 21-20 με σερβίς του Αρμενάκη, με τις δύο ομάδες να φτάνουν στο 23-23. Ο Κράβαρικ έφερε τον Ηρακλή στο σετ μπολ κι ακολούθησε μπλοκ του Πελεκούδα στον Μπορόβνιακ για το 0-2.

Μετά από αυτή την εξέλιξη, ο ΠΑΟΚ δεν είχε πλέον την ψυχολογία για να διεκδικήσει τον αγώνα κι ο Ηρακλής έφτασε εύκολα στη νίκη.

«Καθοριστικά ήταν τα δύο πρώτα σετ, όπου στα τελειώματα δεν παίξαμε έξυπνα. Θα προσπαθήσουμε να μη μας ‘φρενάρει’ αυτή η ήττα, αλλά θέλω να δώσω συγχαρητήρια στους 40άρηδες κι, ιδιαίτερα, στον Αντρέι Κράβαρικ, ο οποίος παρά την ηλικία του παίζει εξαιρετικά», είπε ο Γιάννης Μέλκας.

Ο Σωτήρης Δρίκος σημείωσε πως: «Το σημερινό ήταν παιχνίδι τακτικής, την οποία εφαρμόσαμε καλά, παρά τα τακτικά τρικ του ΠΑΟΚ στο πρώτο σετ. Θα μπορούσαμε στο δεύτερο σετ, αν ήμασταν πιο αποφασιστικοί στην εκτέλεση της κόντρα επίθεσης, να είχαμε και σε αυτό εύκολη επικράτηση. Όμως, το σημαντικό στοιχείο του παιχνιδιού ήταν η φάση στο πρώτο σετ μετά το 21-21, που οι Μποζίδης και Τζιουμάκας μας βοήθησαν ως αλλαγές στο να κάνουμε το σερί και να πάρουμε το σετ».

Τα σετ: 22-25, 23-25, 11-25

ΠΑΟΚ (Μέλκας): Γκιρτζίκης 6 (3/8 επ., 2 μπλοκ), Παπαϊακώβου 5 (4/7 επ., 1 μπλοκ), Πλίκας 3, Μπορόβνιακ 9 (9/20 επ., 68% υπ. - 54% άριστες), Ρομέρο 2 (2/10 επ., 56% υπ. - 33% άριστες), Αρμενάκης 10 (9/21 επ., 1 μπλοκ), Παπαδημητρίου -λ 100% - 100% άριστες) / Γεωργιάδης, Ντίνας 1, Ωρολογάς, Καρασαρλίδης

Ηρακλής (Δρίκος): Χριστοφιδέλης 8 (6/16 επ., 2 μπλοκ, 22% υπ. - 22% άριστες), Ντεσπέιν 17 (14/26 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ, 42% υπ. - 26% άριστες), Πελεκούδας 7 (6/9 επ., 1 μπλοκ), Προύσαλης 1, Σμαραγδής 5 (3/9 επ., 1 μπλοκ), Κράβαρικ 16 (16/23 επ.), Στεφάνου -λ (75% υπ. - 55% άριστες) / Μποζίδης, Τζιουμάκας, Κολτσιάκης

πηγή: sportfm.gr