Τετάρτη 15 Φεβρουαρίου 2012

Σε τροχιά πεντάδας!!

Σε τροχιά πεντάδας
Δεύτερη σερί νίκη πανηγύρισε ο ΑΓΟΡ που επικράτησε 81-71 του ΠΑΟΚ στο Ρέθυμνο για την 19η αγωνιστική της Α1 μπάσκετ. Η ομάδα του Στέργιου Κουφού απέδειξε σε ένα ακόμη παιχνίδι την εξαιρετική αγωνιστική κατάσταση στην οποία βρίσκεται την περίοδο αυτή και έχοντας τον έλεγχο του αγώνα από τα πρώτα λεπτά πήρε τη νίκη που την σταθεροποιεί στις θέσεις που οδηγούν στα πλέι οφ του πρωταθλήματος.

Μάλιστα οι «νησιώτες» έχοντας χάσει στον πρώτο γύρο στην Πυλαία με 5 πόντους (76-71), ανέτρεψαν την εις βάρος τους διαφορά από το «δικέφαλο του βορρά».

Κορυφαίοι για τους νικητές οι Κρίστμας και Ράιτς που είχαν 19 και 18 πόντους αντίστοιχα . Από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Ντικούδης που σημείωσε 26 πόντους με 5 ριμπαόυντ.

Ντέρμπι ήταν η πρώτη περίοδος με αμφότερες τις ομάδες να έχουν μπει «ζεστά» (9-9 στο 4ο λεπτό). Ο ΑΓΟΡ ανέβασε στροφές και πήρε μια διαφορά έξι πόντων (19-13), την οποία προσπάθησε να κρατήσει και στο τέλος της περιόδου (26-20), όμως ο Ντικούδης με τρίποντο μείωσε στους τρεις με τη λήξη του δεκαλέπτου (26-23).

Στη δεύτερη περίοδο οι «Κρητικοί» ήταν σταθερά μπροστά στο σκορ και μάλιστα στο 14ο λεπτό προηγήθηκαν με επτά (34-27). Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να αντιδράσει οι γηπεδούχοι όμως, είχαν τις απαντήσεις και με τρίποντο του Δέδα ένα λεπτό πριν το ημίχρονο προηγήθηκαν για πρώτη φορά με 10 (44-34). Τελικά, ο Καλαμπόκης με δύο βολές έγραψε το 44-36 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Οι Θεσσαλονικείς μείωσαν στους έξι στο 23ο λεπτό (46-38), όμως και πάλι οι Κρητικοί είχαν τις λύσεις. Με ένα σερί 7-0 ξέφυγαν στο +15 (53-38) και όλα έδειχναν ότι δύσκολα θα χάσουν ένα δικό τους παιχνίδι. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να μειώσουν τη διαφορά (60-50 στο 29ο λεπτό) και ο Κρίστμας με τρίποντο διαμόρφωσε το 63-50, που ήταν και το τελικό σκορ της τρίτης περιόδου.

Ούτε και στην τελευταία περίοδο ο ΠΑΟΚ μπόρεσε να διεκδικήσει κάτι από το ματς. Ο ΑΓΟΡ βρέθηκε και στο +17 (67-50) στο 32ο λεπτό, ενώ ούτε τότε χαλάρωσε το ρυθμό του και τέσσερα λεπτά αργότερα βρέθηκε και στο +24 (79-55). Η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου ήξερε πως στο χρόνο που απομένει πολύ δύσκολα θα μπορούσε να ανατρέψει την κατάσταση, προσπάθησε όμως, να μειώσει και το κατάφερε. Με σερί 9-0 μείωσε αρχικά στους 15 (79-64) δύο λεπτά πριν το τέλος, ενώ με τη λήξη της αναμέτρησης μείωσε στους δέκα (81-71).

Τα δεκάλεπτα: 26-23, 44-36, 63-50, 81-71

ΑΓΟΡ (Κουφός): Κρίστμας 19 (1), Κούμουλος 3, Μοτσενίγκος, Παπανικολάου 12 (2), Ράιτ 18, Τσόχλας 5 (1), Καλλινικίδης 3, Δορκοφίκης 5 (1), Λάτοβιτς 6, Πέτγουεϊ 4, Δέδας 5 (1), Κατσαρές 1.

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Γκίντενς 3 (1), Στίγκερς 9 (1), Αράπης, Άλεξιτς 4, Ντούβνιακ 8 (1 τρ., 9 ριμπ.), Ντικούδης 26 (2), Καλαμπόκης 16 (1), Πέτγουεϊ, Παππάς 1, Γιαννακίδης, Καλλές 2, Καλαμπάκας 2.