Τετάρτη 15 Φεβρουαρίου 2012

«Εξαργύρωσε» τον Πανιώνιο!!

«Εξαργύρωσε» τον Πανιώνιο
Η νίκη επί του Πανιωνίου την περασμένη αγωνιστική είχε ανταπόκριση για τον ΚΑΟΔ που συνέχισε τις καλές εμφανίσεις και επικράτησε 84-80 και του Ικάρου για την 19η αγωνιστική της Α1.

Με αυτόν τον τρόπο, οι νεοφώτιστοι έφτασαν τις δύο συνεχόμενες νίκες και συνολικά επτά στο πρωτάθλημα και ξέφυγαν από τους αντιπάλους τους, οι οποίοι έμειναν στις τέσσερις στο σύνολο, με τρεις νίκες (6 βαθμούς) διαφορά, μπαίνοντας ξανά στη διεκδίκηση της εισόδου στην πρώτη οκτάδα που οδηγεί στα πλέι οφ.

Ο Κώστας Χαραλαμπίδης ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής για τους νικητές με 26 πόντους με 6/11 δίποντα και 14/15 βολές, αλλά και 8 ριμπάουντ. Από τον Ίκαρο πάλευε σχεδόν μόνος του ο Μεξικανός Μπεκ που είχε 34 πόντους με 7/11 τρίποντα και 6 ριμπάουντ.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με συνεχείς εναλλαγές στο σκορ για τις δύο ομάδες, με τους γηπεδούχους να παίρνουν ένα προβάδισμα πέντε πόντων με τη λήξη του δεκαλέπτου (18-13), στηριζόμενοι στην πολύ καλή εμφάνιση του Κώστα Χαραλαμπίδη.

Μάλιστα, οι Δραμινοί κατάφεραν να ξεφύγουν για πρώτη φορά στο σκορ με 22-13 με λέι απ του Χαντ, αλλά η ομάδα της Καλλιθέας αντέδρασε και με επιμέρους σκορ 7-16 με συνεχόμενα τρίποντα του Μπεκ κατάφερε να ισοφαρίσει τρεις φορές σε 29-29, 31-31 και 33-33. Το συγκρότημα του Γιώργου Καλαφατάκη επιχείρησε να ξεφύγει ξανά στο σκορ αρχικά με 36-33, με το οποίο έληξε και το ημίχρονο, αλλά και 38-33 με λέι απ του Τσέρανιτς στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου.

Ο Ίκαρος προσπάθησε να αντιδράσει και μείωνε συνεχώς, με αποκορύφωμα το 46-45 με τρίποντο του Τσιάρα στα μέσα της τρίτης περιόδου, αλλά οι νεοφώτιστοι έκαναν επιμέρους σκορ 18-9, με αποτέλεσμα να πάρουν και διψήφια διαφορά (64-54) με τη μεγάλη συμβολή του Ζάρα, για να κλείσει το τρίτο δεκάλεπτο με 64-56.

Ωστόσο, Μπεκ και Μπάξτερ βοήθησαν τους φιλοξενούμενους να ισοφαρίσουν σε 76-76 περίπου ένα λεπτό πριν από τη λήξη του ματς και να κάνουν ντέρμπι το υπόλοιπο του αγώνα. Ο Χαραλαμπίδης ήταν αυτός που μίλησε για τον ΚΑΟΔ στα κρίσιμα τελευταία δευτερόλεπτα και οδήγησε την ομάδα του στη νίκη με 84-80.

Τα δεκάλεπτα: 18-13, 36-33, 64-56, 84-80.

ΚΑΟΔ (Καλαφατάκης): Χαντ 13 (1), Καρύδας 3 (8 ριμπ.), Χαραλαμπίδης 26 (2 κλεψ.), Αθηναίου 6 (2 τρ., 3 ασ.), Ιωακειμίδης, Μίτσελ 9, Κιτσούλης 2, Τσέρανιτς 6, Ζάρας 12 (1), Μπάβτσιτς, Κακαρούδης 7 (2), Μπένας.

Ίκαρος Καλλιθέας (Λυκογιάννης): Σκορδίλης 15 (6 ριμπ.), Μπάξτερ 8 (1), Κουμπούρας, Καράμπουλας, Πολυτάρχου, Τσιάρας 6 (2), Βασίλιεβιτς 4, Τζιάλας, Παπαργυρόπουλος, Μπέινς 5 (6 ριμπ.), Μπεκ 34 (7 τρ., 5 ασ.), Λιούμπισιτς 8 (6 ριμπ.).