Τρίτη 27 Μαρτίου 2012

Σας περιμένει η «Μπάρτσα»!!

Σας περιμένει η «Μπάρτσα»!
Το πρώτο «εισιτήριο» για το Final 4 της Κωνσταντινούπολης σφράγισε η Μπαρτσελόνα, περιμένοντας τον Ολυμπιακό ή τη Σιένα.

Οι Καταλανοί «καθάρισαν» με τρεις νίκες την Ούνιξ στην προημιτελική φάση της Ευρωλίγκας, επικρατώντας με σκορ 67-56 στο Καζάν. Κορυφαίος για την «Μπάρτσα» ο Χουάν Κάρλος Ναβάρο με 21 πόντους, ενώ από την πλευρά των ηττημένων, ο Χένρι Ντόρμεκαντ είχε 19.

Από το ξεκίνημα του ματς η Ούνιξ έδειξε να μη θέλει να παραδοθεί εύκολα στην Μπαρτσελόνα. Στα μισά της πρώτης περιόδου οι Ρώσοι προηγούνταν 10-4, με την «Μπάρτσα» να ισορροπεί την κατάσταση (12-12), αλλά το δεκάλεπτο να κλείνει στο 19-17. Το ίδιο δυνατά συνέχισαν οι παίκτες του Εβγκένι Πασούτιν και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τη διαφορά να έχει στο υπέρ της +10 (32-22), ενώ λεπτό πριν το τέλος του πρώτου μέρους.

Το δίποντο του Ντόμερκαντ στο τρίτο δεκάλεπτο έκανε το 36-28, αλλά η Μπαρτσελόνα στη συνέχεια έκανε ένα επιμέρους σκορ 11-2, με το οποίο πήρε το προβάδισμα (38-39). Από εκείνο το σημείο και έπειτα η αναμέτρηση είχε γίνει ντέρμπι, με τους Καταλανούς να πηγαίνουν προηγούμενοι στο τέταρτο δεκάλεπτο με 45-46.

Το τελευταίο προβάδισμα για την Ούνιξ ήταν οι πόντοι του Λίντεϊ, στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου (48-46), καθώς μέχρι το τέλος η Μπαρτσελόνα «πάτησε το γκάζι» και δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης. Το «κλειδί» της αναμέτρησης ήταν ένα τρίλεπτο, στο οποίο η «Μπάρτσα» έκανε ένα σερί 10-0, μετατρέποντας το 50-50 σε 50-60. Η απάντηση των Ρώσων δεν ήρθε και έτσι η Μπαρτσελόνα έκανε το 3 στα 3, τσεκάροντας το πρώτο εισιτήριο για το Final 4 της Κωνσταντινούπολης.

Τα δεκάλεπτα: 19-17, 34-28, 45-46, 56-67

πηγή: sportfm.gr