Δευτέρα 26 Μαρτίου 2012

Πήρε το ντέρμπι και ελπίζει!!

Πήρε το ντέρμπι και ελπίζει

Ο Άγιαξ ήταν ο μεγάλος νικητής του ντέρμπι με την Αϊντχόφεν. Ο «Αίαντας» επικράτησε 2-0 πετυχαίνοντας και τα δύο γκολ στο δεύτερο και με αυτό το αποτέλεσμα μείωσε τη διαφορά από την πρωτοπόρο Άλκμααρ στον ένα βαθμό μετά από 27 αγωνιστικές.

Η ομάδα του Άμστερνταμ ήταν καλύτερη και στο πρώτο μέρος, αλλά δεν μπόρεσε σε δύο περιπτώσεις να φτάσει στο γκολ. Πρώτα στο 15’ κεφαλιά του Ντε Γιονγκ πέρασε λίγο άουτ, ενώ λίγο πριν την συμπλήρωση του πρώτου ημιχρόνου ο τερματοφύλακας της Αϊντχόφεν σταμάτησε προσπάθεια του Βερτόνγκεν.

Το δεύτερο 45λεπτο ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να απειλούν αμέσως με τον Έρικσεν και λίγο αργότερα να παίρνουν κεφάλι στο σκορ με γκολ του Αϊσάτι, ο οποίος από το ύψος της περιοχής πέτυχε ένα φανταστικό τέρμα, το πρώτο για τη φετινή σεζόν. Ο ίδιος έμελλε να γίνει το πρόσωπο του αγώνα, αφού αυτός κέρδισε το πέναλτι το οποίο μετέτρεψε σε γκολ ο Ντε Γιονγκ, διαμορφώνοντας το τελικό 2-0.

Ήταν ξανά ο άνθρωπος της τελευταίας στιγμής
Πριν λίγες μέρες ήταν εκείνος που με δικό του γκολ «σφράγισε» την τεράστια πρόκριση της Χεράκλες στον τελικό του Κυπέλλου Ολλανδίας. Τώρα ο Νίνος Γκουρίγιε σημείωσε δύο και οδήγησε την ομάδα του στο 3-1 επί της Ουτρέχτης, τέρματα που ήταν τα πρώτα στην Eredivisie για τον νεαρό επιθετικό με καταγωγή από τη Συρία.

Στο άλλο ματς για την 27η αγωνιστική, η Φέγενορτ ανεβάζοντας στροφές στο δεύτερο ημίχρονο όταν πέτυχε και όλα τα γκολ, επικράτησε 3-0 εκτός έδρας της Ντε Γκράαφσαπ.

Στο πρωτάθλημα έχει άλλον αέρα

Γρήγορα ξεπέρασε το σοκ του αποκλεισμού από τον τελικό Κυπέλλου Ολλανδίας η Άλκμααρ.

Λίγες μέρες μετά την εντός έδρας ήττα με σκορ 4-2 από τη Χεράκλες, κατάφερε να επικρατήσει 1-0 της Βάαλβαϊκ και σε συνδυασμό με τη χθεσινή ισοπαλία της Τβέντε, κατάφερε όχι μόνο να παραμείνει στην κορυφή της Eredivisie, αλλά και να αποσπαστεί τέσσερις βαθμούς από τους διώκτες της.

Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση σημείωσε στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου ο Γκουντμουντσον.

Μετά από σέντρα στην περιοχή και λάθος του τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων, ο Άλτιντορ έβγαλε στον Ισλανδό που δεν έχει πρόβλημα να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.