Παρασκευή 30 Μαρτίου 2012

Η ρεβάνς του Μαϊάμι!!

Η ρεβάνς του Μαϊάμι
Το Μαϊάμι συνέτριψε με 106-85 τους Μάβερικς στο πρώτο παιχνίδι των δύο ομάδων στο συγκεκριμένο γήπεδο μετά τον έκτο αγώνα της περσινής σειράς των τελικών, όπου η ομάδα του Ντάλας είχε κατακτήσει τον τίτλο. Η ομάδα του Έρικ Σπόελστρα έφτασε τις 15 συνεχείς νίκες εντός έδρας με τους Λεμπρόν Τζέιμς και Κρις Μπος να έχουν από 19 πόντους και 9 ριμπάουντ και με συνολικά έξι παίκτες να σημειώνουν διψήφιο αριθμό πόντων.

Οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν στα ριμπάουντ (44-29) και ήταν αφεντικά στην τέταρτη περίοδο με επί μέρους σκορ 26-13, ενώ κράτησαν τον Ντιρκ Νοβίτσκι στο δεύτερο ημίχρονο στο 1/9 σουτ. Αυτή ήταν η δεύτερη νίκη σε ισάριθμες αναμετρήσεις με τους «Μαβς» για το Μαϊάμι, που τους είχε κερδίσει στην πρεμιέρα της περιόδου, ανήμερα των Χριστουγέννων, με 105-94 μέσα στο Ντάλας.

Οι Πέισερς με 25 πόντους του Ντάνι Γκρέιντζερ άφησαν πίσω τους την ήττα από τους Νετς κι έφτασαν τις τρεις νίκες στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια.