Τρίτη 22 Μαΐου 2012

«Ιστορικός», όχι… ιστορία!!

«Ιστορικός», όχι… ιστορία
Ο Κολοσσός ήθελε την τρίτη θέση στο πρωτάθλημα για να γράψει ιστορία, ο Πανιώνιος όμως κατάφερε να την κερδίσει νικώντας την ομάδα της Ρόδου στο «Βενετόκλειο» με σκορ 73-63. Ανώτεροι ήταν οι «κυανέρυθροι» κατά το μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης και με «όπλο» την εμπειρία τους πήραν την νίκη.

Ζήτημα γοήτρου, ωστόσο, αποτελεί αυτή η θέση για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα που έτσι κι αλλιώς δεν πρόκειται να συμμετάσχει στην Ευρωλίγκα, παρά έχει δικαίωμα συμμετοχής στο Eurocup.

Κορυφαίος για τους νικητές ο Ντίμπλερ με 20 πόντους, 3/8 τρίποντα και 4 ριμπάουντ, ενώ από τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Ασημακόπουλος με 16 πόντους , 1/3 τρίποντα και 6 ριμπάουντ.

Εξαιρετική ατμόσφαιρα δημιούργησαν δεκάδες παιδιά και φίλοι των «θαλασσί».

Με φόρα μπήκε στο ματς ο Πανιώνιος που μέσα στα πρώτα τρία λεπτά κατάφερε να πάρει και μια διαφορά 8 πόντων (2-10), με τους γηπεδούχους να βρίσκονται πίσω σε όλο το πρώτο δεκάλεπτο, μέχρι και τα τελευταία δευτερόλεπτα της περιόδου, όπου ισορρόπησαν τον αγώνα (18-18).

Με τρίποντο του Χόπσον ο Κολοσσός πήρε μια ανάσα 4 πόντων (23-19) στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου και ακόμα μία 5 πόντων με γκολ φάουλ του Λιακόπουλου στο 13ο λεπτό. Με σερί όμως, 7-0 από τους Μπάρλο και Ντίμπλερ οι φιλοξενούμενοι απάντησαν αμέσως και προσπέρασαν για το 26-28, 4 λεπτά πριν το ημίχρονο. Και παρόλο που στη συνέχεια οι Ροδίτες ανέκτησαν την κυριαρχία τους (35-29) δύο λεπτά αργότερα, ένα επιμέρους 10-1 για τους «κυανέρυθρους» τους έβαλε μπροστά με τρεις στη λήξη του δεκαλέπτου (36-39).

Το ντέρμπι κράτησε για τα καλά και στην τρίτη περίοδο, με τον Πανιώνιο να έχει έστω και βραχεία κεφαλή (36-41), τον Κολοσσό όμως, να έχει την ενέργεια να περάσει και πάλι μπροστά (42-41) στο 23ο λεπτό. Τα σκαμπανεβάσματα στο σκορ συνεχίστηκαν μέχρι που στο 28ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν για πρώτη φορά με 9 πόντους (46-55) και το δεκάλεπτο έληξε με τους Ροδίτες να μειώσουν στους 5 (50-55).

Συνέχισε να έχει σταθερά το προβάδισμα η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα και στην τέταρτη περίοδο (53-59 στο 33ο λεπτό), όμως ο Κολοσσός δεν ήταν διατεθειμένος να παραδώσει τα «όπλα», ειδικά στο… σπίτι του. Έτσι με τρίποντο ο Χάτεν μείωσε για τους Ροδίτες στους 4 (58-62), τέσσερα λεπτά πριν τη λήξη της αναμέτρησης. Με γκολ φάουλ του Καλαϊτζή δύο λεπτά πριν το τέλος ο Κολοσσός μείωσε στους τρεις (61-64), ο Καββαδάς όμως ήταν εύστοχος σε καθοριστικές βολές στο τέλος (4/4), ο Λιακόπουλος ακολούθως έκανε λάθος στην επίθεση της ομάδας του και ο Μπατής με 3/4 βολές έγραψε το «ασφαλές» 62-71 35 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη. Τίποτα δεν μπόρεσε να αλλάξει στα εναπομείναντα δευτερόλεπτα και ο Πανιώνιος πήρε τη νίκη με σκορ 73-63.

Τα δεκάλεπτα: 18-18, 36-39, 50-55, 73-63

Κολοσσός Ρόδου (Φραγκιάς): Λιακόπουλος 7, Χάτεν 7 (1), Καλαϊτζής 11, Γεωργαλλής, Ασημακόπουλος 16 (1), Μπόικιν 2, Χαρίσης 5, Τσάμης 5, Χόπσον 10 (1)

Πανιώνιος (Μπαρτζώκας): Ξανθόπουλος 1, Κιζ 9 (1), Αθανασούλας, Ντίμπλερ 20 (3), Μπατής 5, Καββαδάς 15, Νάτζφεϊ 9 (1), Παραγυιός 6, Μπάρλος 8 (1)