Κυριακή 10 Ιουνίου 2012

Διαπρέπει η Τυνησία στα προκριματικά του CAF!!

Δύσκολη νίκη με 2-1 πέτυχε η Τυνησία στο Πράσινο Ακρωτήρι και έφτασε πρώτη στους έξι βαθμούς στα μέσα της δεύτερης αγωνιστικής της αφρικανικής ζώνης.
Ο Σαμπέρ Κελιφά της Εβιάν άνοιξε το σκορ στο 13ο λεπτό διασπώντας την αντίπαλη άμυνα. Στο δεύτερο λεπτό του δεύτερου ημιχρόνου, ο Ισάμ Ζεμά της Οσέρ βρέθηκε μόνος απέναντι στον αντίπαλο τερματοφύλακα και διαμόρφωσε το 2-1, καθώς ο Ονταΐρ Φορτές είχε ισοφαρίσει σε 1-1 στο 26ο λεπτό της αναμέτρησης. Στο άλλο ματς του δεύτερου ομίλου, η Ισημερινή Γουινέα έφερε 2-2 με τη Σιέρα Λεόνε. Όλα τα γκολ καταγράφηκαν στο πρώτο ημίχρονο.
Με γκολ του Χαμζά Αμπουραζούκ στο 89ο λεπτό το Μαρόκο απέσπασε εντός έδρας ισοπαλία με 2-2 από την ανώτερη Ακτή Ελεφαντοστού. Στο 41ο λεπτό ο Χουσίν Κάρχα της Φιορεντίνα είχε ισοφαρίσει σε 1-1. Για τους φιλοξενούμενους, ο Σαλομόν Καλού είχε ανοίξει το σκορ με λόμπα στο όγδοο λεπτό και ο Κόλο Τουρέ είχε διαμορφώσει το 2-1 στο 60ό λεπτό με κεφαλιά.
Με γκολ του Χενρίκο Μπότες στο 85ο λεπτό, η Ναμίμπια κέρδισε με 1-0 τη Κένυα και πλησίασε τη Νιγηρία. Άλλωστε οι Νιγηριανοί έφεραν 1-1 σε δραματικό ματς στο Μαλάουι. Αφού απώλεσαν πλειάδα ευκαιριών, οι «αετοί» άνοιξαν το σκορ στο 89ο λεπτό με τον Ρούμπεν Γκάμπριελ. Ωστόσο στο 92ο λεπτό ο Τζον Μπάντα ισοφάρισε σε 1-1!
Η πρωταθλήτρια Αφρικής, Ζάμπια, επικράτησε με 1-0 της Γκάνα, χάρη σε γκολ του Κρίστοφερ Κατίνγκο στο 15ο λεπτό. Ο 29χρονος αρχηγός της Ζάμπια ήταν ο κορυφαίος του γηπέδου.
Στο 1-1 έμεινε η Νότια Αφρική στην έδρα της Μποτσουάνα και συμπλήρωσε δύο βαθμούς στον πρώτο όμιλο. Το αποτέλεσμα δεν «βόλεψε» κάποια ομάδα, αλλά η «Μπαφάνα» ήταν το αρχικό φαβορί του ομίλου, του οποίου τα δεδομένα έχουν ανατραπεί από την αρχή.
Ισοπαλία 1-1 καταγράφηκε και στο Ουγκάντα-Σενεγάλη. Ο πρώην στράικερ του Παναθηναϊκού και του ΟΦΗ, Νταμ Εντόι, δημιούργησε το 1-0, που πέτυχε ο Παπί Σισέ στο 37ο λεπτό. Ωστόσο το γκολ του αρχηγού της Σενεγάλης ισοφαρίστηκε στο 85ο λεπτό, ύστερα από πέναλτι του Γκόντφρεϊ Βαλουσίμπι.
Ακόμα διεξήχθησαν τα δύο παιχνίδια πέμπτου ομίλου, στους οποίους το Κονγκό και το Γκαμπόν κέρδισαν με 1-0 τον Νίγηρα και την Μπουρκίνα Φάσο, αντίστοιχα. Οι Κονγκολέζοι επικράτησαν με γκολ του Φρανσίς Μαλονγκά της Μονακό στο 85ο λεπτό. Στο 56ο σκόραρε ο Ρεμί Εμπανγεκά και πρόσφερε τη νίκη στο Γκαμπόν.
Παρακάτω όλα τα σαββατιάτικα (09/06) αποτελέσματα της δεύτερης αγωνιστικής:
ΠΡΩΤΟΣ ΟΜΙΛΟΣ
Μποτσουάνα-Νότια Αφρική 1-1
Αιθιοπία-Κεντροαφρινική Δημοκρατία (10/06)
Βαθμολογία: Κεντροαφρικανική Δημοκρατία 3 (1 αγ.), Νότια Αφρική 2 (2 αγ.). Αιθιοπία 1 (1 αγ.), Μποτσουάνα 1 (2 αγ.).
22 Μαρτίου: Νότια Αφρική-Κεντροαφρικανική Δημοκρατία και Αιθιοπία-Μποτσουάνα.
ΔΕΥΤΕΡΟΣ ΟΜΙΛΟΣ
Ισημερινή Γουινέα-Σιέρα Λεόνε 2-2
Πράσινο Ακρωτήρι-Τυνησία 1-2
Βαθμολογία: Τυνησία 6 (2 αγ.), Σιέρα Λεόνε 4 (2 αγ.), Ισημερινή Γουινέα 1 (2 αγ.), Πράσινο Ακρωτήριο 0 (2 αγ.).
22 Μαρτίου: Τυνησία-Σιέρα Λεόνε και Ισημερινή Γουινέα-Πράσινο Ακρωτήρι.
ΤΡΙΤΟΣ ΟΜΙΛΟΣ
Μαρόκο-Ακτή Ελεφαντοστού 2-2
Τανζανία-Γκάμπια (10/06)
Βαθμολογία: Ακτή Ελεφαντοστού 4 (2 αγ.), Μαρόκο 2 (2 αγ.), Γκάμπια 1 (1 αγ.), Τανζανία 0 (1 αγ.)
22 Μαρτίου: Ακτή Ελεφαντοστού-Γκάμπια και Τανζανία-Μαρόκο.
ΤΕΤΑΡΤΟΣ ΟΜΙΛΟΣ
Ζάμπια-Γκάνα 1-0
Λεσότο-Σουδάν (10/06)
Βαθμολογία: Γκάνα 3 (2 αγ.), Σουδάν 3 (1 αγ.), Ζάμπια 3 (2 αγ.), Λεσότο 0 (1 αγ.).
22 Μαρτίου: Γκάνα-Σουδάν και Λεσότο-Ζάμπια
ΠΕΜΠΤΟΣ ΟΜΙΛΟΣ
Κονγκό-Νίγηρας 1-0
Γκαμπόν-Μπουρκίνα Φάσο 1-0
Βαθμολογία: Κονγκό 4 (2 αγ.), Γκαμπόν 4 (2 αγ.), Μπουρκίνα Φάσο 1 (2 αγ.), Νίγηρας 1 (2 αγ.).
22 Μαρτίου: Μπουρκίνα Φάσο-Νίγηρας και Κονγκό-Γκαμπόν
ΕΚΤΟΣ ΟΜΙΛΟΣ
Μαλάουι-Νιγηρία 1-1
Ναμίμπια-Κένυα 1-0
Βαθμολογία: Νιγηρία 4 (2 αγ.), Ναμίμπια 3 (2 αγ.), Μαλάουι 2 (2 αγ.), Κένυα 1 ( 2 αγ.).
22 Μαρτίου: Νιγηρία-Κένυα και Ναμίμπια-Μαλάουι
ΕΒΔΟΜΟΣ ΟΜΙΛΟΣ
Μοζαμβίκη-Ζιμπάμπουε (10/06)
Γουινέα-Αίγυπτος (10/06)
Βαθμολογία: Αίγυπτος 3 (1 αγ.), Γουινέα 3 (1 αγ.), Ζιμπάμπουε 0 (1 αγ.), Μοζαμβίκη 0 (1 αγ.).
22 Μαρτίου: Αίγυπτος-Ζιμπάμπουε και Μοζαμβίκη-Γουινέα.
ΟΓΔΟΟΣ ΟΜΙΛΟΣ
Ρουάντα-Μπενίν (10/06)
Μάλι-Αλγερία (10/06)
Βαθμολογία: Αλγερία 3 (1 αγ.), Μπενίν 3 (1 αγ.), Μάλι 0 (1 αγ.), Ρουάντα 0 (1 αγ.).
22 Μαρτίου: Ρουάντα-Μπενίν και Μάλι-Αλγερία
ΕΝΑΤΟΣ ΟΜΙΛΟΣ
Δημοκρατία του Κονγκό-Τόγκο (10/06)
Λιβύη-Καμερούν (10/06)
Βαθμολογία: Καμερούν 3 (1 αγ.), Λιβύη 1 (1 αγ.), Τόγκο 1 (1 αγ.), Δημοκρατία του Κονγκό 0 (1 αγ.).
22 Μαρτίου: Καμερούν-Τόγκο και Δημοκρατία του Κονγκό-Λιβύη.
ΔΕΚΑΤΟΣ ΟΜΙΛΟΣ
Ουγκάντα-Σενεγάλη 1-1
Λιβερία-Αγκόλα (10/06)
Βαθμολογία: Σενεγάλη 4 (2 αγ.), Ουγκάντα 2 (2 αγ.), Αγκόλα 1 (1 αγ.), Λιβερία 0 (1 αγ.).
22 Μαρτίου: Σενεγάλη-Αγκόλα και Λιβερία-Ουγκάντα.

Σημείωση: Ο πρώτος από κάθε όμιλο προκρίνονται στον επόμενο γύρο. Σε αυτόν θα δημιουργηθούν πέντε ζευγάρια, στα οποία θα κριθούν ισάριθμα «εισιτήρια» για το Μουντιάλ του 2014 μέσω διπλών αγώνων.

πηγή: onsports.gr