Σάββατο 11 Αυγούστου 2012

Επέλεξε... τελικό η Ισπανία!!

Η Ισπανία τα άκουσε για την ήττα απ' τη Βραζιλία, αλλά πλέον δεν της καίγεται καρφί, αφού επιβλήθηκε της Ρωσίας (67-59) και θα είναι παρούσα σε δεύτερο συνεχόμενο τελικό Ολυμπιακού Τουρνουά!
Είναι εκνευριστική, είναι αντιπαθής, είναι... ομαδάρα! Η Ισπανία επέστρεψε φουριόζα στο δεύτερο 20λεπτο και πάτησε την αξιόμαχη Ρωσία, παίρνοντας, όπως και το 2008, το εισιτήριο για τη μάχη του χρυσού μεταλλίου. Τι κι αν άκουσε να τις απαγγέλονται κατηγορίες για την ήττα της απ' τη Βραζιλία, που τη βοήθησε να αποφύγει τις Η.Π.Α. στην πιθανότητα ενός μεταξύ τους τελικού; Το τελικό 67-59 τη δικαίωσε και θα αποχωρήσει απ' το Λονδίνο με σίγουρη θέση στο βάθρο. Αν θα είναι στο πρώτο ή στο δεύτερο σκαλί, θα φανεί το αργά το απόγευμα της 12/8.
Απ' την πλευρά της, η Ρωσία θα πρέπει να δώσει νέα μάχη για να φορέσει στο στήθος της ένα μετάλλιο (χάλκινο), ενώ ακόμη κι η πιθανότητα της 4ης θέσης, που δε συγκρίνεται με την παρουσία στο βάθρο, θα είναι η καλύτερη στην Ιστορία της (σ.σ. 8η θέση το 2000 & 9η θέση το 2008) έπειτα τη διάσπαση της Σοβιετικής Ένωσης.
Για ένα ημίχρονο η ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ είχε τον τρόπο να αποσυντονίσει την επίθεση των αντιπάλων, αλλά στην τρίτη περίοδο τους είδε να σκοράρουν 26 πόντους με 5/9 τρίποντα, τη στιγμή που στα πρώτα 20 λεπτά είχαν μετρήσει μόλις 20 πόντους. Η τέταρτη περίοδος ήταν εξίσου αντιστρόφως ανάλογη σε σχέση με ό,τι προηγήθηκε και στο 33' ο Χοσέ Καλδερόν με νέο τρίποντο έδωσε μία και καλή το προβάδισμα στους Ίβηρες (51-49).
Στο 36' η διαφορά ανέβηκε και στο +10 (60-50) κι όλα συνέχισαν να κυλούν υπέρ της Ισπανίας και σε βάρος της Ρωσίας. Μπαίνοντας στο τελευταίο λεπτό, ο Αντρέι Κιριλένκο έκανε 1/4 βολές κι απλώς μείωσε σε 66-59, στην επόμενη επίθεση δέχτηκε και κόψιμο απ' τον Φελίπε Ρέγες κι όλα πήραν τέλος με το άκουσμα της κόρνας στο 67-59.
Τα δεκάλεπτα: 9-12, 20-31, 46-46, 67-59
Ισπανία (Σκαριόλο): Γκασόλ Π. 16 (4/6δίπ., 1/4τρίπ., 5/6β., 12ρ., 2ασ.), Καλδερόν 14 (4/9τρίπ., 3ασ., 3λ.), Ρέγες 2, Σαν Εμετέριο 7 (1/1τρίπ.), Φερνάντεθ 11 (3/7τρίπ., 2ασ.), Ροντρίγκεθ, Ναβάρο 4 (0/1τρίπ., 3ασ.), Γκασόλ Μ. 11 (3/9δίπ., 0/1τρίπ., 5/7β., 3ασ., 2κοψ., 3λ.), Ιμπάκα 2
Ρωσία (Μπλατ): Σβεντ 2 (0/4τρίπ., 7ασ., 2λ.), Φριντζόν 8 (2/2τρίπ., 2λ.), Κριάπα 2 (0/4τρί., 6ρ., 4ασ., 3λ.), Μόνια 9 (3/5τρίπ.), Κιριλένκο 10 (1/7δίπ., 1/5τρίπ., 5/10β., 10ρ., 2κλ., 3κοψ., 2λ.), Μοζγκόφ 4 (2λ.), Κάουν 14 (7/10δίπ., 0/1β., 5ρ.), Αντόνοφ, Πονκράσοφ 10 (1/6τρίπ., 2ασ.)