Τρίτη 21 Αυγούστου 2012

Με το δεξί η «Ντέπορ»

Με νίκη ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στο ισπανικό πρωτάθλημα η Ντεπορτίβο Λα Κορούνια. Η ομάδα της Γαλικίας στην επιστροφή της στην μεγάλη κατηγορία μετά τον εφιάλτη της Segunda Division επικράτησε με 2-0 της Οσασούνα. Νίκη στο 90'+4' για Ράγιο Βαγεκάνο.

Το σκορ για τους γηπεδούχους άνοιξε ο Ρίκι με σουτ στην κλειστή γωνία του Φερνάντεζ στο 53ο λεπτό που πήρε το… αίμα του πίσω για το χαμένο πέναλτι στο 45’. Τους τρεις βαθμούς «κλείδωσε» στο Ριαθόρ ο Ολιβέιρα στο 90’+1’.

Με μία εκπληκτική εκτέλεση φαόυλ στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων από τον Τρασόρας, η Ράγιο Βαγεκάνο επιβλήθηκε με 1-0 της Γρανάδα και πήρε μεγάλη νίκη στη δική της πρεμιέρα μπροστά στο κοινό της.

Αν και καλύτερη η Σαραγόσα του Μανόλο Χιμένεθ, έχασε στο "Ρομαρέδα" από τη νεοφώτιστη Βαγιαδολίδ με 1-0, χάρη στο σουτ του Οσκαρ, του πρώην μέσου του Ολυμπιακού, στο 45'.