Τετάρτη 26 Σεπτεμβρίου 2012

Κόπα Σουνταμερικάνα: Με Φαμπιάν Βάργκας η Ιντεπεντιέντε!! (videos)

Ο πρώην επιθετικός της ΑΕΚ, Φαμπιάν Βάργκας, άνοιξε το σκορ στο 2-1 της Ιντεπεντιέντε επί της Λίβερπουλ σε αγώνα για τη φάση των «16» του Κόπα Σουνταμερικάνα.
Στο αργεντίνικο πρωτάθλημα οι «κόκκινοι» παραπαίουν, αλλά στο Σουνταμερικάνα ετοιμάζονται για πρόκριση στα προημιτελικά. Αρκεί φυσικά να υπερασπιστούν το 2-1 στο Μοντεβιδέο. Το σκορ διαμορφώθηκε με τυχερό γκολ του Βάργκας στο έκτο λεπτό και με τον Πάουλο Ροζάλες στο 49ο. Ο 32χρονος Κολομβιανός στράικερ έχασε και άλλες ευκαιρίες, αλλά ο ταχύτατος Κάρλος Νούνιεζ αποτέλεσε τη μεγαλύτερη απειλή της Λίβερπουλ και μείωσε σε 2-1 στο 85ο λεπτό.
Νίκη των γηπεδούχων καταγράφηκε και στο άλλο παιχνίδι της βραδιάς. Συγκεκριμένα η Ντεπορτίβο Κίτο κατέβαλε με 2-0 την Τίγκρε στο Εκουαδόρ. Στο 52ο λεπτό ο Χουάν Γκονζάλο Λόρκα άνοιξε το σκορ με σουτ-βολίδα, ενώ στο 85ο ο Μάουρο Βίλα διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα. Στο μεταξύ οι δύο ομάδες έμειναν με δέκα παίκτες εξαιτίας αποβολών των Ισάακ Μίνα και Ματίας Εσκομπάρ με διαφορά τριών λεπτών.
Παρακάτω ο «χάρτης» του Κόπα Σουνταμερικάνα (πρώτοι οι γηπεδούχοι των επαναληπτικών):