Παρασκευή 12 Οκτωβρίου 2012

Νίκη για την «Σταχτοπούτα»

Η Σαλόν/Σαονέ πανηγύρισε την πρώτη της νίκη στην Ευρωλίγκα μπροστά στο κοινό της, επικρατώντας με 81-74 της Πρόκομ, για τον δεύτερο όμιλο της διοργάνωσης.

Οι πρωταθλητές Γαλλίας με καλή άμυνα στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και με πρωταγωνιστές τους… τρεις της σωματοφύλακες, Ρας, Εφθίμοφ και Τσικαμπούντ, έφτασαν στην νίκη, με άνθρωπο της τελευταίας στιγμής πάντως τον Μπλέικ Σιλμπ.

Οι άμυνες είχαν τον πρώτο λόγο στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, καθώς οι δύο ομάδες ήταν αρκετά επιφυλακτικές, με αποτέλεσμα το δεκάλεπτο να κλείσει στο 11-12 υπέρ των φιλοξενούμενων.

Η Σαλόν/Σαονέ άρχισε να βρίσκει λύσεις στην επίθεση, κυρίως από τον Ρας και παρά το προβάδισμα της Πρόκομ που έφτασε μέχρι και το +6 (13-19), οι Γάλλοι προσπέρασαν στο σκορ και πήγαν στα αποδυτήρια με 33-28.

Εφθίμοφ, Τσικαμπούντ και Ρας, μπήκαν με κέφια στο δεύτερο ημίχρονο του αγώνα και ήταν αυτοί που ουσιαστικά έσπρωξαν τους νεοφώτιστους της Ευρωλίγκας, στο να πάρουν διαφορά. Το +9 του 30’ (57-48), έγινε ακόμα και +12 (62-48) στο 32’, αλλά κάπου εκεί οι πρωταθλητές Πολωνίας έσφιξαν την άμυνά τους και ξεκίνησαν την αντεπίθεση.

Η ομάδα του Κεστούτις Κεμζούρα έτρεξε ένα σερί 16-6, μειώνοντας σε 68-64 τρία λεπτά πριν το τέλος. Κάπου εκεί όμως ανέλαβε δράση ο Μπλέικ Σιλμπ που με οκτώ συνεχόμενους πόντους διαμόρφωσε το 76-67, 55’’ πριν το τέλος, καθαρίζοντας ουσιαστικά το ματς.

Τα δεκάλεπτα: 11-12, 33-28, 57-48, 81-74

Σαλόν/Σαονέ (Μπενό): Τσικαμπούντ 16, Καπελά, Λανγκ 2, Αμπουντού 2, Λοβέρν 5, Σιλμπ 13, Τζμπαμ 1, Ρας 17, Γουίλιαμς 8, Εφθίμοφ 17

Πρόκομ (Κεμζούρα): Ρόμπινσον 12, Πάμουλα 9, Σνιγκ, Βίτκα, Μπλάσινγκεϊμ 7, Καζού 11, Μαχάλμπασιτς, Πόνιτκα 13, Κοστσάρεκ 14, Στσότκα, Χρίτσανιουκ 8