Παρασκευή 12 Οκτωβρίου 2012

Τρομάρα στην πρεμιέρα!!

Τρομάρα στην πρεμιέρα!
Πολύ κόπο, ιδρώτα και… τύχη χρειάστηκε η ΤΣΣΚΑ Μόσχας για να ξεπεράσει, στην πρεμιέρα της Euroleague, το εμπόδιο της Λιέτουβος Ρίτας.

Η ομάδα του Ετόρε Μεσίνα και των πολλών αστέρων, δυσκολεύτηκε κόντρα στους Λιθουανούς, αλλά τελικά επικράτησε στην έδρα της με 75-73, για την πρώτη αγωνιστική του Δ’ ομίλου της διοργάνωσης.

Μέχρι το τέλος διεκδικούσαν το παιχνίδι οι φιλοξενούμενοι, όμως Νέντοβιτς και Σεϊμπούτις δεν μπόρεσαν να κάνουν την έκπληξη για την ομάδα τους.

Εντυπωσιακά ξεκίνησε η Λιέτουβος στο ματς. Πήρε από την αρχή το προβάδισμα και παρότι ισοφαρίστηκε (6-6) δεν έχασε το ρυθμό της καταφέρνοντας να ξεφύγει με +8 (10-18). Ωστόσο στη συνέχεια οι γηπεδούχοι ανασυγκροτήθηκαν και με επιμέρους 10-5 μείωσαν στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου στους τρεις, 20-23. Οι Μοσχοβίτες εκμεταλλεύτηκαν την επιθετική δυστοκία των Λιθουανών, που χρειάστηκαν στη δεύτερη περίοδο 2’43’’ για να σκοράρουν, και πήραν αρχικά κεφάλι στο σκορ ενώ στο ημίχρονο βρέθηκαν να προηγούνται με +9 (46-37).

Οι μόλις δύο πόντοι που πέτυχαν οι παίκτες του Μεσίνα σε έξι λεπτά στο τρίτο δεκάλεπτο επέτρεψαν στην Λιέτουβος να μειώσει στο καλάθι 48-46, ενώ λίγο αργότερα ισοφάρισε σε 52-52. Πάντως η ΤΣΣΚΑ κατάφερε να διατηρήσει έστω και ισχνό προβάδισμα (54-52). Οι φιλοξενούμενοι ήταν στο παιχνίδι και το κυνήγησαν μέχρι τέλους. Προηγήθηκαν με 61-63 στα μισά του τελευταίου δεκαλέπτου, εκεί όμως η «ομάδα του στρατού» έσφιξε την άμυνα της και τους δυσκόλεψε. Παρόλα αυτά η αστοχία και τα λάθη των γηπεδούχων διατήρησαν μέχρι το τελευταίο λεπτό την Λιέτουβος στο ματς, οπότε και ο Σόνι Ουίμς ανέλαβε δράση και με πέντε συνεχόμενους πόντους έβγαλε την ομάδα του από τη δύσκολη θέση. Δεν εγκατέλειψαν οι Λιθουανοί και είχαν την ευκαιρία να κάνουν την έκπληξη όμως Νέντοβιτς και Σεϊμπούτις αστόχησαν σε καθοριστικά καλάθια επιτρέποντας στην ΤΣΣΚΑ να ξεκινήσει με το δεξί τη σεζόν

Τα δεκάλεπτα: 20-23, 46-37, 54-52, 75-73

ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Μεσίνα): Τεόντοσιτς 10 (1), Μίτσοβ 9 (1), Τζάκσον 2, Κρστιτς 12 (7 ριμπάουντ), Ουίμς 14, Έρτσεγκ 11 (3), Βορόνοφ, Βοροντσέβιτς, Νίκολας, Κάουν, Χριάπα 12, Πονκρασόφ 5 (1).

Λιέτουβος Ρίτας (Ντζίκιτς): Ντούλκις, Μπαμπράουσκας 4, Σειμπούτις 19 (1), Σαμαρντζίσκι 5, Κατελίνας 12 (2), Νέντοβιτς 11 (2), Γιομάντας 3, Μπέντζιους, Ρεντίκας, Ραντόσεβιτς 10, Ιβάνοφ 4, Μπλουμς 5 (6 ασίστ).