Παρασκευή 12 Οκτωβρίου 2012

«Μπαμ» στον όμιλο του Παναθηναϊκού!!

«Μπαμ» στον όμιλο του Παναθηναϊκού
«Σάκος του μποξ», είπατε;

Η Ολίμπια Λουμπλιάνας μπήκε την ύστατη στιγμή στην Ευρωλίγκα, την θεωρούσαν φαβορί για την… έκτη και τελευταία θέση στον όμιλο του Παναθηναϊκού, ωστόσο μόλις στην πρεμιέρα άρχισε τις διαψεύσεις. Μέσα στην έδρα της Καντού επικράτησε 84-71 και έκανε την πρώτη έκπληξη της σεζόν.

Οι Ιταλοί με τη δύναμη του κόσμου του στις εξέδρες προσπάθησαν να πάρουν από την αρχή του αγώνα τα… ηνία. Κι όμως οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι, με τους Σλοβένους να παίρνουν και μίνι διαφορές, κυρίως από τη Τρίτη περίοδο και έπειτα.
Από το ημίχρονο είχε φανεί ότι η Ολίμπια δεν θα πέσει αμαχητί, με τους «πράσινους» να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το +1, 41-40.

Στα μέσα της τρίτης περιόδου, οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες με 49-49, ωστόσο ένα ξέσπασμα στα τελευταία λεπτά των φιλοξενούμενων, τους έδωσε προβάδισμα με 59-53, σκορ με το οποίο οι δύο ομάδες μπήκαν στη τελευταία και κρίσιμη περίοδο.

Η Καντού ισοφάρισε και πάλι, δίνοντας νέα αγωνία στο παιχνίδι, όμως η Ολίμπια Λουμπλιάνας δεν ήταν πρόθυμη να «παραδοθεί». Και όχι απλά δεν παραδόθηκε, αλλά στο φινάλε… ισοπέδωσε τους Ιταλούς, κάνοντας μεγάλο διπλό με το τελικό 84-71 υπέρ τους.

Τα δεκάλεπτα: 17-20, 40-41, 53-59, 71-84

Καντού (Αντρέα Τιντσιέρι): Κούντλατσεκ, Άμπας, Σκέκιτς 3, Σμιθ 4, Μαρκοϊσβίλι 13, Λέουνεν 7, Ματσαρίνο 5, Μπρουκς 10, Κετσίνι 5, Ταμπού 3, Αραντόρι 16, Κουζέν 5

Ολίμπια Λουμπλιάνας (Σάσο Φιλιπόφσκι): Γουότερς, Ρούπνικ, Πρέπελιτς 8, Μπλάζιτς 12, Ράνικο 4, Σαλίν 15, Μούριτς, Μπέινς 16, Μπούμπνιτς 8, Πέιτζ 17, Μότσνικ, Όμιτς 4