Παρασκευή 12 Οκτωβρίου 2012

Με το «δεξί» η παρέα των Μπατίστ, Σάτο!!

Με το «δεξί» η παρέα των Μπατίστ, Σάτο
Με νίκη ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στη φετινή Euroleague η Φενεμπαχτσέ Ούλκερ.

Η ομάδα των πρώην «πράσινων» Μάικ Μπατίστ και Ρομέιν Σάτο, επικράτησε της Χίμκι με 92-80, για την πρώτη αγωνιστική του Α΄ ομίλου της διοργάνωσης στον οποίο συμμετέχει και ο Παναθηναϊκός.

Οι παίκτες του Σιμόνε Πιανιτζάνι, με εξαίρεση το πρώτο δεκάλεπτο, έπαιξαν καλή άμυνα και κατάφεραν να φτάσουν εύκολα στο θετικό αποτέλεσμα.

Πρέλντιζτς και ΜακΚάλεμπ οι κορυφαίοι των νικητών με 20 και 17 πόντους αντίστοιχα. 12 πέτυχε ο Σάτο και 7 ο Μπατίστ.

Η Χίμκι άνοιξε το σκορ στην Κωνσταντινούπολη με τον Μπατίστ να απαντά και να πετυχαίνει το πρώτο του καλάθι με την «Φενέρ» στην Euroleague και μάλιστα από τα 6,75μ. Χαλαρές οι άμυνες εκατέρωθεν με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ και να ολοκληρώνουν την πρώτη περίοδο ισόπαλες με σκορ 25-25. «Έσφιξε» την άμυνα της στο δεύτερο δεκάλεπτο η Φενεμπαχτσέ ενώ κατάφερε να ξεφύγει και επιθετικά όταν ανέλαβε δράση ο Μάικ Μπατίστ. Ο έμπεiρος Αμερικανός με τέσσερις δικούς του πόντους στο επιμέρους 8-2 της ομάδας του, της έδωσε την δυνατότητα να πάει στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με αέρα δέκα πόντων (46-36).

Στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους ο ρωσικός σύλλογος μείωσε στους τέσσεριο (49-45), όμως οι παίκτες του Σιμόνε Πιανιτζάνι βρήκαντον τρόπο να «χτίσουν» εκ νέου διψήφια διαφορά (62-50). Μείωσε με μικρό σερί 4-0 η Χίμκι σε 62-54.
Η «Φενέρ» φρόντισε να διατηρήσει το προβάδισμά της στην τελευταία περίοδο, το οποίο έφτασε και μέχρι το +16 (86-70). Το μόνο που κατάφεραν οι παίκτες του Κουρτινάιτις ήταν να μειώσουν σε 92-80.

Τα δεκάλεπτα: 25-25, 46-36, 62-54, 92-80

Φενερμπαχτσέ Ούλκερ (Πιανιτζάνι): ΜακΚάλεμπ 17 (4 ασίστ), Ονάν 15, Ερμίς, Σάτο 12 (2), Μπρέμερ, Άντερσεν 2, Πεκέρ, Σαβάς 11, Μπατίστ 7 (1), Καραμάν 4, Μπογκντάνοβιτς 4, Πρέλντζιτς 20 (1)

Χίμκι (Κουρτινάιτις): Όγκουστιν 4, Φριντζόν 6, Κόπονεν 6, Βιάλτσεφ, Λόνκαρ 11, Ρίβερς 14 (1), Μόνια 10 (2), Χοστόφ, Πουσκόφ, Ζουκανένκο 12, Πλάνινιτς 17 (8 ασίστ), Νίλσεν