Παρασκευή 12 Οκτωβρίου 2012

Άνετα η Ζαλγκίρις!!

Άνετα η Ζαλγκίρις
Η Ζαλγκίρις Κάουνας δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα απέναντι στην Τσεντεβίτα και επικράτησε με 90-62, στο ματς που άνοιξε την πρώτη αγωνιστική στον τρίτο όμιλο. Οι Λιθουανοί ήταν μπροστά στο σκορ από το ξεκίνημα του παιχνιδιού και δεν έχασαν ποτέ το προβάδισμα.

Γιανκούνας και Κσιστόφ Λαβρίνοβιτς οι κορυφαίοι για τους νικητές, ο Ζελαμπάλ διασώθηκε από τους Κροάτες που με αυτή την εικόνα έδειξαν πως θα αποτελέσουν τον αδύναμο κρίκο του ομίλου.

Με τον Παούλιους Γινακούνας να μπαίνει «σεληνιασμένος» στο παρκέ και να τελειώνει την πρώτη περίοδο με 11 πόντους, οι γηπεδούχοι έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο 27-20.

Από εκεί και πέρα δεν υπήρχε επιστροφή για την Τσεντεβίτα, με την διαφορά να ανεβαίνει συνεχώς. Πόποβιτς και Κσιστόφ Λαβρίνοβιτς πήραν τη σκυτάλη στο σκοράρισμα και έφτασαν την διαφορά ακόμα και στο +18 (54-36), για να κλείσει το ημίχρονο στο 55-38.

Το… λιθουανικό πόδι δεν ξεκόλλησε από το γκάζι ούτε στην τρίτη περίοδο, με την διαφορά να ακουμπάει το +28 (79-51). Ο Μάρκο Πόποβιτς συνέχισε το σκοράρισμα αλλά και το μοίρασμα (5 ασίστ) και το 79-53 στο 30’ ήρθε φυσιολογικά.

Η ταχύτητα έπεσε στο τέταρτο δεκάλεπτο, αφού τα πάντα είχαν κριθεί και το μόνο που έμενε να μάθουμε ήταν η τελική τιμή της διαφοράς, η οποία έκλεισε στους 28 πόντους (90-62).

Τα δεκάλεπτα: 27-20, 55-38, 79-53, 90-62

Ζαλγκίρις (Βασιλιάουσκας): Ντάρντεν, Πόποβιτς 15 (5ασ), Ντ. Λαβρίνοβιτς 8, Γιουσκεβίτσιους 4, Λιπκεβίτσιους 2, Γιανκούνας 20, Ντέλας 5, Κουζμίνσκας, Λαφαγιέτ 10, Καουκένας 9, Φουτ, Κ. Λαβρίνοβιτς 17

Τσεντεβίτα (Μάλκοβιτς): Καρ, Ράιτ 15, Σούπουτ 5, Μπάμπιτς 3, Άντριτς 8, Μπούβα 5, Σούτον 2, Ιλιέφσκι 8, Ζελαμπάλ 16, Γκριν, Μπάζνταριτς
πηγή: sportfm.gr