Παρασκευή 21 Δεκεμβρίου 2012

Χάνει η Μπάρτσα, νικάει η Ρεάλ!!

Τι κάνει η Μπαρτσελόνα. Ε, το αντίθετο κάνει η Ρεάλ Μαδρίτης, η οποία νίκησε 87-84 τη Βαλένθια, διατηρώντας το αήττητο στο ισπανικό πρωτάθλημα ύστερα από 13 αγωνιστικές.

Χάνει η Μπάρτσα, νικάει η Ρεάλ!
Η «βασίλισσα» έκανε ό,τι ήθελε στους φιλοξενούμενους στα πρώτα 20 λεπτά, κλείνοντας το πρώτο ημίχρονο στο +13 (41-28). Ωστόσο, η Βαλένθια στο τρίτο δεκάλεπτο μείωσε στο ελάχιστο τη διαφορά (58-57), με το επιμέρους σκορ να είναι στο υπέρ της 29-17. Παρ’ όλα αυτά, στο τέλος «μίλησε» η έδρα και ο επιθετικός πλουραλισμός της Ρεάλ -με πέντε να έχουν διψήφιο αριθμό πόντων- με την ομάδα του Πάμπλο Λάσο να φτάνει στη νίκη με το τελικό 87-84.

Κορυφαίοι οι Ρέγες και Μίροτιτς για τη Ρεάλ με 18 και 16 πόντους αντίστοιχα, ενώ για τη Βαλένθια πρώτος σκόρερ ήταν ο Ντούμπλιεβιτς με 21 πόντους, με τον Ζελαμπάλ, ο οποίος πήρε τη θέση του Μάρκο Κέσελ στη 12άδα, να κάνει θετικό ντεμπούτο, σημειώνοντας 11 πόντους.

Νωρίτερα, η Μανρέσα έφτασε στη δεύτερη φετινή της νίκη, επικρατώντας εντός έδρας της Φουενλαμπράδα με σκορ 74-66.