Τρίτη 11 Δεκεμβρίου 2012

Καιρός ήταν… (video)

Η Φούλαμ… θυμήθηκε ξανά πως είναι να κερδίζει!

Η ομάδα του Μάρτιν Γιόλ, έπειτα από εφτά ματς πρωταθλήματος χωρίς νίκη, πανηγύρισε ξανά για πρώτη φορά μετά από περίπου δύο μήνες, επικρατώντας 2-1 της Νιούκαστλ στο «Craven Cottage».

Ακόμα ένα αρνητικό αποτέλεσμα για τις «καρακάξες» που παραμένουν τέσσερις βαθμούς πάνω από την επικίνδυνη ζώνη. Σίντουελ και Ρονταγέγκα τα γκολ για τους Λονδρέζους που ακόμα και όταν ισοφαρίστηκαν από τους αντιπάλους τους, αντέδρασαν άμεσα για να εξασφαλίσουν τους τρεις βαθμούς.

Η Φούλαμ έκανε εξαιρετικό ξεκίνημα στο παιχνίδι και δίκαια προηγήθηκε πριν συμπληρωθούν είκοσι λεπτά αγώνα. Με τους παίκτες του Μάρτιν Γιολ να κυκλοφορούν σωστά και άνετα τη μπάλα και στο 18ο λεπτό, έγινε το 1-0. Ο Σίντουελ έκανε το σουτ, η μπάλα κόντραρε στον Γουίλιαμσον και νίκησε τον Τιμ Κρουλ για να πάρουν το προβάδισμα οι Λονδρέζοι! Μάλιστα, στο 22’, ο Μπερμπάτοφ θα μπορούσε να έχει διπλασιάσει τα τέρματα των «cottagers», αλλά σε μοναδικό τετ – α – τετ με τον Κρουλ, νικήθηκε. Η ομάδα του Άλαν Πάρντιου «ξύπνησε» μετά το μισάωρο, αλλά ο Κολοτσίνι έχασε σπουδαία ευκαιρία όταν στο 33’ σηκώθηκε ολομόναχος μέσα στην περιοχή, στέλνοντας τη μπάλα άουτ με κεφαλιά.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε όπως ακριβώς θα το ήθελε η Νιούκαστλ. Με πολύ τρέξιμο και γρήγορο γκολ. Οι «καρακάξες», έφτασαν στο 1-1, με τον Χατέμ Μπεν Αρφά στο 53ο λεπτό να σουτάρει δυνατά με το αριστερό και να στέλνει τη μπάλα να «καρφωθεί» στα δίχτυα του Σβάρτσερ. Η χαρά των φιλοξενούμενων, ωστόσο, κράτησε μόνο δύο λεπτά. Ο Χιούγκο Ρονταγέγκα, στο 63’ με κεφαλιά από σέντρα του Νταφ έβαλε ξανά μπροστά στο σκορ τους «cottagers», με 2-1! Οι «καρακάξες» έχασαν σπουδαία ευκαιρία για νέα ισοφάριση στο 71ο λεπτό, όταν ο Κολοτσίνι με κεφαλιά – κανονιά πέτυχε το δοκάρι και στην επαναφορά ο Ανίτα σούταρε άουτ. Η Φούλαμ, με τους Ρονταγέγκα και Μπερμπάτοφ προσπάθησε να «καθαρίσει» το ματς με ένα τρίτο γκολ σε αντεπιθέσεις, αφού η Νιούκαστλ άφηνε αμυντικά κενά έχοντας ανέβει για να φτάσει στο γκολ της ισοφάρισης. Ο Πέτριτς που είχε περάσει σαν αλλαγή στο ματς, είχε δοκάρι στο 90' και το ματς ολοκληρώθηκε στο 2-1.

szólj hozzá: Fulham vs Newcastle 2:1 GOALS HIGHLIGHTS

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Φούλαμ: Σβάρτσερ, Ρίδερ, Χιους, Χάνγκελαντ, Ρίισε, Κατσάνικλιτς (62΄Ντεγιάγκα), Σίντουελ, Μπερντ, Νταφ, Μπερμπάτοφ, Ρονταγέγκα (86’ Πέτριτς)

Νιούκαστλ: Κρουλ, Σίμπσον, Γουίλιαμσον, Κολοτσίνι, Σαντόν, Ανίτα (85’ Μαρβό), Τιοτέ (85’ Μπιγκιριμανά), Σισέ, Μπεν Αρφά (70’ Σόλα Αμεόμπι), Γκουτιέρεζ, Μπα