Πέμπτη 28 Φεβρουαρίου 2013

Αν «ξύπναγε» νωρίτερα…!

Δεν κατάφερε να σημειώσει τη δεύτερη νίκη της στο Top 6 της Βαλκανικής Λίγκας η Καβάλα.

Αν «ξύπναγε» νωρίτερα…

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά στο ματς, αλλά η Καβάλα παρέμενε κοντά στο σκορ και, στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, μείωσε στο -2.

Στην δεύτερη περίοδο, η Κουμάνοβο συνέχισε να διατηρεί τα «ηνία» της αναμέτρησης και στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου προηγούνταν με +6.

Τα ίδια έγιναν και στην τρίτη περίοδο. Κόλεμαν και Μίτροβιτς προσπαθούσαν να φέρουν την Καβάλα μπροστά στο σκορ, όμως οι γηπεδούχοι είχαν τις λύσεις και δεν έχασαν ποτέ το προβάδισμα.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι παίκτες του Άγγελου Κορωνιού κατάφεραν στο 33' να μειώσουν στο -6, όμως η Κουμάνοβο με μια αντεπίθεση «ανέβασε» ξανά τη διαφορά στο +10 και στο 36' προηγήθηκε με +13. Η Καβάλα «πάτησε το γκάζι» στα τελευταία λεπτά, μείωσε ξανά σε 91-86 στο 39' και 10" πριν την κόρνα της γραμματείας , βρέθηκε στο -3 με καλάθι του Ταϊρού. Ο Ατσάρα με 2/2 βολές έκανε το 93-92, όμως οι γηπεδούχοι, μετά από φάουλ του Ταϊρού, διαμόρφωσαν το 94-92.

Δεκάλεπτα: 26-24, 46-40, 73-64, 94-92

Κουμάνοβο (Λούκοβιτς): Ντιμτσέφσκι 23 (3), Γιανέσκι 12, Κοστόσκι 14, Λούκοβιτς 17 (10ριμπ.), Γκεοργκέφσκι 3, Μλαντενοβίτσι 4, Μίκιτς 7, Γκολούμποβιτς 2, Λι 12 (2)

Καβάλα (Κορωνιός): Πάνος 6, Αράπης 1, Άρμπετ 10 (1), Μανωλόπουλος 5 (1), Βελισσαρίου 2, Μίτροβιτς 17 (4), Ταϊρού 14, Κόλεμαν 26 (11ριμπ.), Ατσάρα 11 (1)