Πέμπτη 28 Φεβρουαρίου 2013

Κόπα Λιμπερταδόρες: Σημαντική νίκη για Μπόκα! (videos)

Η Μπόκα Τζούνιορς επικράτησε με 2-1 της Μπαρτσελόνα στο Εκουαδόρ, ενώ η Κορίνθιανς κέρδισε με 2-0 τη Μιλονάριος στο πλαίσιο της φάσης των ομίλων του Κόπα Λιμπερταδόρες.
Για τους «χεϊνέσες», ο Χουάν Μανουέλ Μαρτίνεζ άνοιξε το σκορ στο 59ο λεπτό και ο Κλαούντιο Πέρεζ διαμόρφωσε το 2-0 στο 63ο. Στο 93ο μείωσαν οι γηπεδούχοι με γκολ του Μικαέλ Αρόγιο, που είναι διεθνής με το Εκουαδόρ, αλλά οι Αργεντίνοι διαφύλαξαν το θετικό αποτέλεσμα και πήραν τους τρεις πρώτους βαθμούς τους στο φετινό Λιμπερταδόρες. Στο Σάο Πάολο, η Κορίνθιανς κατέβαλε τους Κολομβιανούς της Μιλονάριος χάρη σε γκολ των Πάολο Γκερέρο στο 10ο λεπτό και Πάτο στο 48ο. Το συγκεκριμένο ματς έγινε χωρίς θεατές, καθώς η CONMEBOL συνεχίζει τις έρευνες για τον θάνατο 14χρονου Βολιβιανού στο προηγούμενο παιχνίδι των Βραζιλιάνων στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση της Νότιας Αμερικής.
Παράλληλα, στη Χιλή, η Φλουμινένσε επικράτησε της Χουακιπάτο με 2-1, αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ από το 45ο λεπτό εξαιτίας τέρματος του Ουρουγουανού στράικερ, Μπράιν Ροντρίγκεζ. Άλλωστε στο 66ο λεπτό ισοφάρισε ο Ουέλινγκτον και στο 76ο ο Βάγκνερ ολοκλήρωσε την ανατροπή. Σε αντίθεση με την προαναφερόμενη ομάδα της Χιλής, η Ικίκε κέρδισε με 2-0 την Έμελετς χάρη σε γκολ των Σεμπάστιαν Ερέρος στο 14ο λεπτό και Μανουέλ Βιλαμπόμπος στο 22ο, τα οποία δημιούργησε ο Αλβάρο Ορμένο. Επίσης, στο 78ο λεπτό αποβλήθηκε ο Γκάμπριελ Αχιλιέρ, οπότε ο σύλλογος του Εκουαδόρ ολοκλήρωσε τον αγώνα με δέκα παίκτες.