Δευτέρα 29 Ιουλίου 2013

Βαλίτσες γεμάτες... χρυσάφι!!

Στην 4η θέση της τελικής κατάταξης τερμάτισαν άντρες και γυναίκες της ελληνικής αποστολής στους Βαλκανικούς αγώνες της Βουλγαρίας, με συνολική συγκομιδή 18 μεταλλίων.

Βαλίτσες γεμάτες... χρυσάφι!
Με βαλίτσες γεμάτες… χρυσάφι επιστρέφει η ελληνική αποστολή απ’ τους Βαλκανικούς αγώνες που διεξήχθησαν 27 και 28 Ιουλίου στην Βουλγαρία.

Οι έλληνες αθλητές συγκέντρωσαν 18 συνολικά μετάλλια απ’ τα οποία τα 7 είναι χρυσά, 7 αργυρά και 4 χάλκινα. Στην τελική κατάταξη οι άντρες συγκέντρωσαν 175 βαθμούς, τερματίζοντας στην 4η θέση, όπως και οι γυναίκες με 168 βαθμούς.

Στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου ανέβηκε η Λορέλα Μάνου ισοφαρίζοντας το ατομικό της ρεκόρ στο άλμα επί κοντώ με 4.45. Στο αντίστοιχο αγώνισμα των αντρών ο Παναγιώτης Λάσκαρης πήρε το χρυσό με 5.40μ, ενώ η Τόνια Στεργίου έκανε Πανελλήνιο φετινό ρεκόρ στο ύψος με άλμα στα 1.95.

Στους αγώνες ταχύτητας, την πρώτη θέση πανηγύρισαν οι Κώστας Δουβαλίδης στα 110μ. εμπόδια (13.44), ο Κώστας Νακόπουλος στα 800μ (1.49.93), η Γρηγορία Κεραμιδά στα 200μ (23.68) και η Ολυμπία Πετσούδη στα 100μ εμπόδια (13.55),

Στην 2η θέση τερμάτισαν 7 Έλληνες αθλητές και συγκεκριμένα στις ρίψεις ο Κώστας Βερτούδος στον ακοντισμό (71.30), η Χρυσούλα Αναγνωστοπούλου στη δισκοβολία (53.81μ) και η Αγάπη Προσκυνητοπούλου στη σφυροβολία (60.63).

Το αργυρό μετάλλιο κατέκτησαν επίσης οι Γρηγορία Κεραμιδά στα 100 μέτρα (11.73), Μαρία Παρδαλού στα 3000μ με φυσικά εμπόδια (10.06.38), ο Χρήστος Καλαμαράς στα 100μ. (10.54) και ο Μιχάλης Δαρδανελιώρης στα 200μ (21.50).

Όσον αφορά τους αθλητές που κατέκτησαν το χάλκινο μετάλλιο είναι οι Μαρία Κλάδου στα 800μ (2.08.78), ο Μιχάλης Σταματογιάννης με βολή στα 19.02, η Ευαγγελία Γαλένη στο μήκος (6.23) και η Ευαγγελία Σοφάνη στη σφαιροβολία (15.21). Πηγή: sport-fm.gr