Παρασκευή 19 Ιουλίου 2013

Προβάδισμα για την Ομόνοια!!

Στην ισοπαλία 1-1 έμεινε η Ομόνοια εκτός έδρας με τη ρουμανική Άστρα, έκανε το πρώτο… βήμα και θέλει στην Κύπρο να πάρει την πρόκριση από τον δεύτερο προκριματικό γύρο του Europa League.

Προβάδισμα για την Ομόνοια
Να… σφραγίσει το εισιτήριο για τον τρίτο προκριματικό γύρο του Europa League σε μία εβδομάδα στην Κύπρο η Ομόνοια, μετά την εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 με την ρουμανική Άστρα.

Η κυπριακή ομάδα αν και βρέθηκε πολύ νωρίς πίσω στο σκορ με γκολ του Τέμπο στο 8ο λεπτό, κατάφερε να αντεπιτεθεί στο δεύτερο ημίχρονο και να φτάσει στην ισοφάριση στο 66’ με τον Αντράντε, ο οποίος ήταν μέχρι εκείνη τη στιγμή ο κύριος εκφραστής των επιθέσεών της. Το 1-1 σφράγισε τις προσπάθειες των δύο ομάδων, με την Ομόνοια να είναι αυτή που έχει το προβάδισμα για την πρόκριση από τον δεύτερο προκριματικό γύρο του Europa League.

Νωρίτερα η Ανόρθωση επικράτησε 3-0 μέσα στην έδρα της, της Γκέφλε και πλέον πάει στην Σκανδιναβία την επόμενη εβδομάδα για… βόλτα! Η «Κυρία» προηγήθηκε των Σουηδών στο 12’ χάρη σε εκτέλεση πέναλτι του Γκαρσία. Στο 32’ ο Κολαούτι ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 2-0 κι έβαλε τις βάσεις για τη σημαντική νίκη. Το τελικό 3-0 διαμόρφωσε ξανά ο ίδιος παίκτης, έξι λεπτά πριν το φινάλε του αγώνα, με αποτέλεσμα να δώσει διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της ομάδας του.
Το πρώτο… βήμα για την πρόκρισή τους από τον δεύτερο προκριματικό γύρο του Europa League έκαναν η Ρούμπιν Καζάν, που εκτός έδρας επικράτησε 3-2 της Γιαγκοντίνα, η Τραμζονσπορ 4-2 τη Ντέρι Σίτι, ενώ ο Ερυθρός Αστέρας πήρε τη νίκη 2-0 μέσα στην έδρα του επί της Βεστμάνεγιαρ.

Οι εκπλήξεις της ημέρας ανήκουν στη Ντιφερντάνς, που επικράτησε 2-1 της Ουτρέχτης, αλλά και στη Σέντ Τζόνστον, η οποία νίκησε 1-0 εκτός έδρας τη Ρόζενμποργκ.

Αναλυτικά, τα αποτελέσματα στους πρώτους αγώνες του δεύτερου προκριματικού γύρου στο Europa League:

Ίρτις-Σιρόκι 3-2
Ντίλα Γκόρι-Άαλμποργκ 3-0
Βέντσπιλς-Ζένες 1-0
Ποντγκόριτσα-Σένιτσα 2-2
Καραμπάγκ-Πιαστ Γκλίβιτσε 2-0
Ντιναμό Μινσκ-Λοκομοτίβ Ζάγκρεμπ 1-2
Σόλιγκορσκ-Μιλσάμι 1-1
Χόνκα-Λεχ Πόζναν 1-3