Τετάρτη 30 Οκτωβρίου 2013

Μετά το +23 έριξε... Άγκυρα!!

Πρώτη ήττα για τον ΠΑΟΚ στο Eurocup που έχασε «δικό του» ματς από την Άνκαρα με 77-75, στη Θεσσαλονίκη. Ακόμα και με 23 πόντους προηγήθηκε ο «Δικέφαλος του Βορρά»!

Μετά το +23 έριξε... Άγκυρα
Σε… εφιάλτης μετατράπηκε το βράδυ της Τετάρτης για τον ΠΑΟΚ. Ο «Δικέφαλος του Βορρά» που μπήκε εξαιρετικά στο παρκέ του PAOK Sports Arena και προηγήθηκε ακόμα και με 23 πόντους (44-21), γνώρισε τελικά την πρώτη του ήττα από την Άνκαρα με 77-75, στο πλαίσιο της τρίτης αγωνιστικής τους 6ου ομίλου του Eurocup.

Τα κενά διαστήματα των παικτών του Σούλη Μαρκόπουλου σε άμυνα και επίθεση στο δεύτερο μέρος ήταν εκείνα που τους… πρόδωσαν.

Κορυφαίοι Χαραλαμπίδης και Μπόγρης για τους Θεσσαλονικής. Γκολούμποβιτς και Τάκερ ξεχώρισαν για τους νικητές.

Μαγικό πρώτο δεκάλεπτο για τον ΠΑΟΚ επιθετικά. Ο «Δικέφαλος του Βορρά» ήταν αλάνθαστος στα δίποντα σκοράροντας 10/10 (!) και με τους Μπόγρη, Τσαϊρέλη και Χαραλαμπίδη on fire κατάφερε να πετύχει στην πρώτη περίοδο 31 πόντους και να προηγηθεί στο τέλος της με 12, 31-19. Αντίστοιχη ήταν η συνέχεια για τους γηπεδούχους που βρέθηκαν ακόμα και στο +23 (44-21). Στο τελευταίο τετράλεπτο του πρώτου μέρους ωστόσο κατέβασαν ρυθμούς επιτρέποντας στην Άνκαρα με επιμέρους 11-4 να μειώσει στο ημίχρονο σε 48-32.

Η τουρκική ομάδα μπήκε φορτσάτη στο παρκέ στην τρίτη περίοδο μειώνοντας στου 10 (52-42). Ο ΠΑΟΚ αντέδρασε για το +14 (61-47), όμως μένοντας χωρίς καλάθι στα τελευταία δύο λεπτά επέτρεψε στους φιλοξενούμενους να ρίξουν τη διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό, 61-52. Η επιθετική δυστοκία των παικτών του Σούλη Μαρκόπουλου συνεχίστηκε και στο τελευταίο δεκάλεπτο. Τα 5’33’’ που έμειναν άποντοι και το σερί 15-0 της Άνκαρα μετέτρεψαν τον ΠΑΟΚ από… οδηγό στο σκορ σε… κυνηγό με τους Τούρκους να περνούν μπροστά, 61-67. Ο Χαραλαμπίδης 1’44’’ πριν το φινάλε ισοφάρισε σε 67-67 ο Τάκερ όμως με δύο καθοριστικά καλάθια (δίποντο και τρίποντο) έκανε το 69-72. Ακολούθησε χαμένη επίθεση για τον ΠΑΟΚ και φάουλ του Κασελάκη στα 26’’ με τον Τάκερ να πετυχαίνει δύο βολές για το 69-74. Στα 20’’ ο Τσόχλας έδωσε ζωή στην ομάδα του με τρίποντο (72-74). Ο Καντάν με 1/2 βολές έκανε το 72-75, ο Χαραλαμπίδης αστόχησε σε τρίποντο, ακολούθησαν νέες βολές (72-77), τρίποντο από τον Κούπερ (75-77) και λάθος της Άνκαρα αλλά ο Αμερικανός δεν κατάφερε να πετύχει το καλάθι και να στείλει το ματς στην παράταση.

Τα δεκάλεπτα: 31-19, 48-32, 61-52, 75-77

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Πέιν 4, Κούπερ 3 (7 ριμπάουντ), Χαραλαμπίδης 20 (3), Τσόχλας 8 (2), Βουτσίτσεβιτς, Τσαϊρέλης 10, Δέδας, Μαργαρίτης 5 (1), Καλλές 4, Μπόγρης 17, Κασελάκης 4, Λιάπης

Άνκαρα (Σουντέρ): Καβάκλιογλου 7 (1), Καντάν 11 (7 ριμπάουντ), Ερντενίζ 2, Πλίσνιτς 2, Βάλτερς 9 (1), Γκολούμποβιτς 23 (10 ριμπάουντ), Σαριασλάν, Τάκερ 19 (3), Καμέρ, Οζκάν 4, ΜπαϊγκούλΠηγή: sport-fm.gr