Τετάρτη 23 Οκτωβρίου 2013

Σπουδαία νίκη για Πανιώνιο!

Xρειάστηκε να φτάσει το τελευταίο λεπτό, αλλά τελικά ο Πανιώνιος έφυγε με νίκη, 69-68 από τη Ρωσία κόντρα στην Σπαρτάκ Αγ.Πετρούπολης, κάνοντας το 2/2 στο Eurocup.

Σπουδαία νίκη για Πανιώνιο
Τη δεύτερή του νίκη σε ισάριθμα ματς στο Eurocup πέτυχε ο Πανιώνιος. Οι «κυανέρυθροι» επικράτησαν στη Ρωσία της Σπαρτάκ Αγίας Πετρούπολης με 69-68 κάνοντας το 2/2 στον 8ο όμιλο της διοργάνωσης. Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου έκαναν τα εύκολα δύσκολα καθώς στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης ήταν εκείνοι που είχαν τον πρώτο λόγο.

Κορυφαίοι Κάρτε και Μίλμπουρν για τους νικητές. Ο Χόμαν πρώτος σκόρερ για τους γηπεδούχους.

Μαζί βάδιζαν οι δύο ομάδες στο πρώτο μισό του αγώνα με τον Πανιώνιο ωστόσο να καταφέρνει να ξεφύγει στο τέλος του δεκαλέπτου με +9 (13-22) χάρις σε επιμέρους 16-3, που έτρεξε. Με τον ίδιο τρόπο απάντησαν οι γηπεδούχοι (9-2) μειώνοντας στο καλάθι (22-24) στο δεύτερο δεκάλεπτο. Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλο πάντως παρά την αστοχία τους δεν έχασαν το προβάδισμά καταφέρνοντας να οδηγηθούν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο έστω και με το εύθραυστο 33-35.

Έστω και δύσκολα οι «κυανέρυθροι» διατηρούσαν το προβάδισμα τους στην τρίτη περίοδο, όμως ο Χόμαν 3’45’’ πριν τη λήξη της με δύο βολές έφερε μπροστά την Σπαρτάκ (47-46) για πρώτη φορά μετά το 10-9 του πρώτου δεκάλεπτου. Ανεβάζοντας, μάλιστα, ψυχολογία οι Ρώσοι ολοκλήρωσαν το δεκάλεπτο στο +6 (54-48) και διατηρήσαν το πλεονέκτημα αυτό και στην τελευταία περίοδο (57-51). Εκεί οι Νεοσμυρνιώτες με μπροστάρη τον Μίλμπουρν και σερί 9-0 όχι μόνο ροκάνισαν τη διαφορά αλλά πέρασαν ξανά μπροστά (57-60). 1’40’’ για το τέλος η γηπεδούχος προσπέρασε 63-62, όμως οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου δεν έχασαν την ψυχραιμία τους φτάνοντας στο τελικό 69-68 χάρις σε σημαντικό τρίποντο του Ντούβνιακ στο τελευταίο λεπτό.

Τα δεκάλεπτα: 13-22, 33-35, 54-48, 69-68

Σπαρτάκ: ΜακΓκραθ 9(1), Κόστσεβ, Μπερτ 11(2), Κορόλεβ 6(2), Γιακοβένκο 11, Νεστέροφ 3, Σουρόβτσεφ 12(2), Βοισιουκ, Χόμαν, Τκατσένκο.

Πανιώνιος: ΜακΚόλουμ 16(2), Σταμάτης, Ντούβνιακ 3(1), Κάρτερ 23(3), Μίλμπουρν 17(3), Αθανασούλας 8, Μπατής, Λάνγκφορντ, Μισέλ 2, Σίμτσακ, Σαλούστρος. Πηγή: sport-fm.gr