Δευτέρα 7 Οκτωβρίου 2013

Ασταμάτητη Παρί!! (video)

Βρέθηκε πίσω στο σκορ, έπαιζε με δέκα παίκτες, όμως η Παρί βρήκε τον τρόπο να επικρατήσει με σκορ 2-1 απέναντι στη Μαρσέιγ στη Μασσαλία και να πιάσει εκ νέου τη Μονακό στην κορυφή.

Ασταμάτητη Παρί (video)
Όλα στραβά κι ανάποδα για την Παρί Σεν Ζερμέν στο ντέρμπι της 9ης αγωνιστικής απέναντι στη Μαρσέιγ, όμως οι περσινοί πρωταθλητές κατάφεραν να τα ανατρέψουν όλα και να πάρουν τεράστια νίκη με σκορ 2-1.

Η ομάδα του Λοράν Μπλαν βρέθηκε πίσω στο σκορ έπειτα από εκτέλεση πέναλτι του Αντρέ Αγιού στο 34o λεπτό και παράλληλα έχασε τον Τιάγκο Μότα με απευθείας κόκκινη κάρτα για την ανατροπή στον Ματιέ Βαλμπουενά. Κάπου εκεί οι Παριζιάνοι έσφιξαν τα δόντια και έφτασαν στη μεγάλη ανατροπή.

Αρχικά, ο Μάξουελ έφερε το παιχνίδι στα ίσα για την ομάδα του, σκοράροντας με κεφαλιά στην τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου (45’). Στο δεύτερο ημίχρονο η Παρί δείχνοντας εξαιρετική υπομονή κατάφερε να πλησιάσει την περιοχή του Ματαντά και να κερδίσει το πέναλτι με τον Μαρκίνιος, όπου ο Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς μετέτρεψε σε γκολ στο 66' διαμορφώνοντας παράλληλα το τελικό 2-1.

Έτσι, έπειτα από τη συμπλήρωση εννέα αγωνιστικών, η Παρί έπιασε και πάλι στους 21 βαθμούς την Μονακό στην πρώτη θέση του Championnat, ενώ οι Μασσαλοί, που έχασαν μοναδικοί ευκαιρία, έμειναν στην 3η θέση με 17.

Marseille vs PSG 1:2 GOALS HIGHLIGHTS από footballdaily1