Παρασκευή 1 Νοεμβρίου 2013

Η Ναντέρ σόκαρε την Μπάρτσα!

Πολύ σπουδαία νίκη μέσα στο «Παλάου Μπλαουγκράνα» σημείωσε η Ναντέρ, που με καλάθι του Φόστερ, επτά δεύτερα έριξε στο καναβάτσο την Μπαρτσελόνα με 71-67

Η Ναντέρ σόκαρε την Μπάρτσα
Η Μπαρτσελόνα μετρούσε 14 συνεχόμενες νίκες κόντρα σε γαλλικές ομάδες και συνολικό ρεκόρ 29-2. Η Ναντέρ βρισκόταν εννέα πίσω, όταν άρχιζε η 4η περίοδος, δέχτηκε μόλις 7 στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα και απέδρασε με μια απίστευτη νίκη από τη Βαρκελώνη, που είναι και η παρθενική της στην Ευρωλίγκα για τον 1ο όμιλο. Τραγικός ο Ναβάρο, σημείωσε 2 πόντους κι αυτούς με βολές, πρώτος σκόρερ για τη Μπάρτσα ο Αμπρίνες με 15. Μόλις 5/20 για την ομάδα του Πασκουάλ στα τρίποντα. Ο Τόμας με 14, ο Γκλαντίρ με 12, ο Ντάνιελς με 11 και ο Μίτσαμ με 10, οι παίκτες που οδήγησαν στη νίκη την ομάδα του Πασκάλ Ντοναντιέ.

Η Ναντέρ, παρά το γεγονός πως βρέθηκε να χάνει με 10 στην πρώτη περίοδο, δεν πτοήθηκε και έπαιξε εκπληκτική άμυνα. Είναι χαρακτηριστικό πως στα 30 επόμενα λεπτά του αγώνα, δέχτηκε συνολικά 42 πόντους και πήρε τη νίκη, αφού στην δεύτερη περίοδο κάλυψε την διαφορά. Η Μπάρτσα πήγε να ξεφύγει και πάλι στην 3η περίοδο με την διαφορά να φτάνει 29’’ πριν τελειώσει η 3η περίοδος στους 12 και να κλείσει με 60-51.

Στην τελευταία περίοδο ήρθε η απόλυτη αιχμαλωσία για τους «μπλαουγκράνα» που κατάφεραν να σκοράρουν μόλις δύο δίποντα (Παπανικολάου και Τόμιτς) και τρεις ελεύθερες βολές. Με το σκορ στο 65-65, η Ναντέρ είχε την καθοριστική κατοχή και 7 δεύτερα πριν το τέλος, ο Τζέκελ Φόστερ με λέι-άπ έδωσε προβάδισμα με 69-67 στη γαλλική ομάδα. Ο Ναβάρο που έμεινε στους 2 πόντους, έχασε το 4ο τρίποντο στο ματς και με δύο βολές του Ντεσόν Τόμας που ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών με 14, διαμορφώθηκε το 71-67.

Τα δεκάλεπτα: 25-15, 39-37, 60-51, 67-71

Μπαρτσελόνα: Χούερτας 9 (1), Ναβάρο 2, Παπανικολάου 9, Λάμπε 11 (1), Τόμιτς 8, Ντόρσεϊ 5 (11ριμπάουντ), Σάδα 4, Τοντόροβιτς, Χεζόνια, Αμπρίνες 15 (3), Νάχμπαρ 4

Ναντέρ: Ενζελί 7 (1), Μίτσαμ 10, Γκλαντίρ 12 (2), Ντάνιελς 11 (1), Πασαβέ 6, Τζούντιθ, Τζαϊτέ, Κοροζίν, Φόστερ 5 (1), Τραορέ 6, Τόμας 14 (3/5 τρίποντα, 7 ριμπάουντ) Πηγή: sport-fm.gr